Ana sayfa Blog İpuçları WordPress Captcha Ekleme | WordPress Spam Yorum Engelleme

WordPress Captcha Ekleme | WordPress Spam Yorum Engelleme

2975
1
PAYLAŞ
wordpress captcha, wordpress spam engelleme, wordpress yorumlara captcha, wordpress captcha ekleme, wordpress yorum doğrulama kodu, wordpress spam yorum engelleme, wordpress captcha eklentisi, google chapta, recaptcha widget, google captcha
wordpress captcha, wordpress spam engelleme, wordpress yorumlara captcha, wordpress captcha ekleme, wordpress yorum doğrulama kodu, wordpress spam yorum engelleme, wordpress captcha eklentisi, google chapta, recaptcha widget, google captcha

WordPress captcha nedir? ne işe yarar? Merhaba arkadaşlar, wordpress kullanıcılarının en çok karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de spam yorumlardır.

Spam yorumlar yüzünden siteniz çok ama çok yavaşlayabilir. Ayrıca, siteniz hacklenebilir. Bu yüzden, wordpress yorumlara captcha ekleyerek bu işi kökünden çözebilirsiniz. Şimdi sizlere wordpress captcha ekleme nasıl yapılır resimli olarak anlatacağım.

WordPress Captcha Ekleme Resimli Anlatım

WordPress captcha eklentileri oldukça fazla sayıdadır. Ama biz google captcha eklentisini kullanacağız. Google captcha eklentisini kullanabilmek için google hesabınız olması gerekiyor. Ben sizlerin google hesabı olduğunu farz ediyorum ve wordpress captcha ekleme işlemlerine başlıyoruz.

1. Adım: Google Captcha Eklentisini Yüklemek

WordPress eklenti yükleme hakkındaki bilgileri daha önceki yazılarımda resimli olarak anlatmıştım. Ben yinede hızlıca resimli olarak tekrarlayacağım.

İlk olarak, Admin Panel > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz. Karşımıza gelen sayfadaki arama kutucuğuna “google captcha” yazıyoruz ve aratıyoruz. Gelen sayfada, aşağıda kırmızı çerçeve içine aldığım eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna basarak yüklüyoruz.

google captcha

Eklentiyi yükledikten sonra, bu sefer aynı butonda “Etkinleştir” yazacak ve bu buton ile eklentiyi etkinleştiriyoruz.

wordpress spam engelleme

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra “To use Google Captcha you must get the keys from here and enter them on the plugin setting page.” şeklinde bir uyarı görünecek. Kısaca, bu eklentiyi kullanabilmemiz için google captcha hesabını aktif hale getirmemiz gerekiyor.

2. Adım: WordPress Captcha Ayarları

WordPress captcha eklentisi sayesinde spam yorumlardan tamamen kurtulacağız. Şimdi google captcha eklentisini kurduk ve etkinleştirdik. Sıra bu eklentinin ayarlarını yapmaya geldi.

Sol ana menüye eklentimiz eklendi. Sol menüden “Google Captcha” yazan yere tıklıyoruz ve wordpress captcha eklentisinin sayfasına geliyoruz. Ayarlara hiç dokunmuyoruz.

Ama bulunduğumuz sayfada (aşağıdaki resimde görünüyor) “Get the API Keys” yazan linke tıklıyoruz. Ve google captcha resmi sayfasına gidiyoruz.

wordpress spam yorum engelleme

Daha önce captcha kaydımız olmadığı için bu sayfada “You don’t have any sites registered to use the reCAPTCHA API” yazacak.

Burada google captcha ayarlarını aynen aşağıdaki gibi yapıyoruz.

wordpress captcha eklentisi

Kısaca;

Label: Buraya hatırlayabileceğiniz bir etiket ismi yazıyorsunuz. Ne isterseniz yazabilirsiniz.

Choose the type of reCAPTCHA: Burada 3 adet seçenek var. Siz ilk seçeneği seçebilirsiniz. En çok kullanılan wordpress captcha 1.seçenektir.

Domains: Buraya ise, google captcha eklentisini kaç adet sitenizde kullanacaksanız, o sitelerin isimlerini alt alta yazıyorsunuz. Biz sadece wpacemi.com’da kullanacağız. Bu yüzden 1 adet domain yazdık.

Daha sonra şartları okuyup kabul ediyorsunuz. Son olarak “Register” butonuna basarak kayıt oluyorsunuz.

3. Adım: Site Key ve Secret Key Eklemek

Yukardaki adımları tamamladıktan sonra, 1 adet google captcha hesabını oluyor. Bu sayfada bulunan site key ve secret key değerlerini wordpress captcha eklentisindeki yerlere kopyalayıp yapıştırıyoruz.

google chapta

Son olarak, kodları eklentideki boş kutucuklara yazdıktan sonra, eklenti sayfasının en altında bulunan “Save Changes” butonuna tıklıyoruz ve kaydediyoruz.

Sonuç

Hepsi bu kadar kolay arkadaşlar. Artık wordpress yorumlara captcha ekleyerek, spam yorumların önüne geçtik.

1 YORUM

  1. Tüm denilenleri yaptım. Site sahibinin görmesi gereken HATA: Geçersiz site anahtarı. şeklinde bir hata alıyorum. recaptcha site ve secret keyleri defalarca denedim hatta get captcha dan silip yeniden oluşturdum hata değişmedi. Bir türlü çalıştıramadım. Bu hata neden kaynaklı ol

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here