Ana sayfa Wordpress Eklentileri DW Question & Answer Kurulumu | +Türkçeleştirme

DW Question & Answer Kurulumu | +Türkçeleştirme

1927
1
PAYLAŞ
dw question & answer, dw question & answer eklentisi, dw question & answer ayarları, dw question & answer türkçeleştirme
dw question & answer, dw question & answer eklentisi, dw question & answer ayarları, dw question & answer türkçeleştirme

Dw question & answer eklentisinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Şimdi Dw question & answer eklentisi kurulumunu ve dw question & answer türkçeleştirme nasıl yapılır anlatacağım.

Dw question & answer Kurulumu | Resimli Anlatım

İlk olarak wordpress admin paneldeyken sol menüden Eklentiler>Yeni Ekle bağlantı yolunu izliyoruz.

Dw qa

Karşımıza gelen sayfanın sağ üst bölümünde bulunan eklenti arama kutucuğuna “dw question & answer” yazıyoruz ve aratıyoruz.

Dw qa2

Ve alttaki resimde kırmızı çerçeve içine aldığımız ekletiyi “Hemen Yükle” butonuna basarak yüklüyoruz. Ardından “Etkinleştir” butonu ile eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Dw qa3

Hepsi bu kadar, artık eklentimiz kullanıma hazır.

Şimdi bu eklentiyi sitemizde nasıl kullanacağız? Dw question & answer eklentisini nasıl kullanacağınızı da bir altta anlattık.

DW Question & Answer Kullanımı

Bu soru cevap eklentisini kurduktan sonra sitemize otomatik olarak 2 adet yeni sayfa eklendi. Tabi bu sayfalar ingilizce olarak eklendi. Eklentiyi kurduktan sonra ilk yapmamız gereken şey soruların ve soru sorma bölümünün olduğu sayfaların ismini ve url adresini değiştirmek olacaktır.

Bunu yapmak için admin panel sol menüden Sayfalar bağlantısına tıklıyoruz. Ardından eklentiyle alakalı 2 sayfanın ismini ve bağlantı yolunu değiştiriyoruz.

İlk olarak DWQA Ask Question sayfasına tıklıyoruz.

DWQA Ask Question

Sayfa düzenlemede sayfanın ismini “Soru Sor” olarak değiştiriyoruz.

DWQA Ask Question2

Daha sonra url kısmında bulunan “Düzenle” düğmesine tıklıyoruz ve oraya da “soru sor” yazıyoruz ve “Tamam” butonuna basıyoruz. Son olarak yaptığımız değişiklikleri kaydetmek için sağ bölümde bulunan “Güncelle” butonu ile sayfamızı güncelliyoruz.

DWQA Ask Question3

Şimdi bu yaptığımız işlemlerin aynısını DWQA Questions sayfası içinde yapıyoruz. Siz dilediğiniz şekilde sayfaları isimlendirebilirsiniz.

İşimiz henüz bitmedi. Şimdi DWQA eklentisinin ayarlarını yapacağız.

DWQA Eklentisi Ayarları

İlk olarak admin panel sol menüden Questions>Ayarlar bağlantı yolunu izliyoruz. Eklentinin tüm ayarlarını buradan yapacağız.

DWQA

Soru cevap eklentimizin ayarlar sayfası aynen aşağıdaki resimde göründüğü gibidir. Bu resmin altına kısa kısa ayarların nasıl yapılacağını yazdık.

DWQA-1

Ayarları sırasıyla şu şekilde yapıyoruz (gereksiz kısımları atladım);

  • Archive Page Show At Most: Sorular sayfanızda en fazla kaç tane soru görünmesini istiyorsanız o sayıyı yazıyorsunuz.
  • Before A Question Appears: Bu seçeneği işaretlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu seçenek sayesinde sorular sizin onayınız olmadan yayınlanmaz.
  • Answer Listing: Cevaplar sayfasında kaç adet cevap görünmesini istiyorsanız onu yazıyorsunuz.
  • Allow Anonymous Vote: Eğer soruların herkes tarafından oylanmasını istiyorsanız seçebilirsiniz. Ben kullanmıyorum.
  • Use Auto Closure: Eğer soruların otomatik kapanmasını istiyorsanız işaretleyebilirsiniz. Ben kullanmıyorum.
  • Closure after: Eğer bir üstteki seçeneği seçtiyseniz, soruların kaç gün sonra kapanacağını yazıyorsunuz.
  • Captcha Settings: Bu bölümde her iki seçeneğide işaretleyin. Çünkü, çok fazla spam alabilirsiniz. Bunun önüne geçemek için google captcha kullanmalısınız. Eğer google captcha sitenizde yüklü değilse, nasıl kurulacağını yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.
  • Kalıcı Bağlantı Ayarları: “Question Base” yazan yerin karşısına “soru” yazın. “Question Category Base” yazan yere “kategori” ve “Question Tag Base” yazan yere de “etiket” yazabilirsiniz.

Tüm bu ayarlardan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonu ile tüm yaptığımız ayarları kaydedin. Hepsi bu kadar. Şimdi isterseniz eklentiyi türkçeleştirme nasıl yapılır anlatalım.

DW Question & Answer Türkçeleştirme

WordPress eklenti türkçeleştirme hakkında detaylı bir yazı yazmıştık. Bu yüzden bu kısımı biraz hızlı geçeceğim. Ama yine de detaylı olabilir 🙂

1. İlk olarak poedit programını buluyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu programı birazdan kullanacağız.

2. Daha sonra Cpanel>File Manager (dosya yöneticisi) bölümüne geliyoruz. Yani sitemizin ana dizinine geliyoruz.

File Manager

3. Burada “public_html” klasörünü açıyoruz. Ve sırasıyla şu bağlantı yolunu izliyoruz: public_html>wp-content>plugins>dw-question-answer>languages klasörünü açıyoruz. Bu sayfanın alt kısmında “dwqa-tr_TR.po” isimli dosyayı buluyoruz ve indiriyoruz.

dwqa-tr

4. Daha sonra dwqa-tr_TR.po isimli dosyayı indirdikten sonra poedit programını açıyoruz. Program açıldıktan sonra “Bir Çeviriyi Düzenle” seçeneğini seçiyoruz.

poedit

5. Daha sonra indirdiğimiz dwqa-tr_TR.po isimli dosyayı bulup açıyoruz.

poedit2

 

6. Son olarak aşağıda ki sayfa açılacak. Bu sayfada gerekli türkçe kelime ve cümleleri çevirerek Dosya>Farklı Kaydet diyerek yaptığımız değişiklikleri kaydediyoruz.

poedit3

7. Kayıt işleminden sonra masaüstüne 2 adet dil dosyası gelecek. Bu iki dosyayı public_html>wp-content>plugins>dw-question-answer>languages klasörüne upload diyerek yüklüyoruz ve dw question & answer türkçeleştirme işlemi bitiyor.

Oldukça kullanışlı olan dw question & answer eklentisi hakkında gerekli tüm işlemleri umarım anlatabilmişizdir. Aklınıza takılan sorular için “sorular” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here