Ana sayfa Teknoloji Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger’da Şifreli Mesajlaşma Özelliği Nasıl Kullanılır?

1797
0
PAYLAŞ
Facebook Messenger Şifreli Mesajlaşma
Facebook Messenger Şifreli Mesajlaşma

Bildiğiniz gibi Facebook, neredeyse herkesin hayatında önemli bir yer tutan sosyal medya ağlarından biridir. Sıklıkla yeni özellikleri bünyesine katarak bize değişik kapılar açmaktadır. Her güncellemesi ile gelen yeniliklerin sonuncusu da “Şifreli Mesajlaşma” özelliğidir.

Ziyaretin ve karşılıklı konuşmanın yerini alan mesajlaşma, insanlar arasındaki iletişimi büyük oranda yazıya dökmüştür.

Uçtan Uca Şifreleme

Online mesaj uygulaması olan birçok firmanın yanı sıra ilk sırayı alan WhatsApp Messenger uygulamasında görülen “uçtan uca şifreleme” ile üçüncü kişinin görme izni olmadığını bilerek gönül rahatlığı ile iletişim kurabilme olanağı sağladı. Ardından Telegram da güvenli mesajlaşma platformu hazırlayanlar kervanına katıldı.

Sonunda Facebook’un da kullanıcının hizmetine sunduğu bu özellik Messenger uygulamasında rol alıyor. Karşılıklı konuşmayı yapan kişilerin dışında kalanlar tarafından görülemeyecek olan bu tip mesajlaşma, yalnızca konuşmayı gerçekleştirenlerin okuyabileceği gibi tasarlanmış oluyor.

Üstelik Facebook’un yaptığı açıklama da, istihbarat kuruluşları veya sosyal ağın kendi çalışanları tarafından bile görülemeyeceği bir sistemi vardır.

Facebook Massenger’da Şifreli Mesajlaşma Özelliği

Facebook Messenger da iken şifreli yazışmak istediğinizde ilk önce, yazışmak istediğiniz şahsın sohbet sayfasına gidiliyor. Sohbete başlamadan önce, sağ üst kenarda görülen “Detaylar” menü tuşuna basarak, Gizli Konuşma bölümüne giriş yapılıyor. “Gizli Konuşma” butonunun simgesi olan kilit resmi aktif konuma getiriliyor. Karşınıza çıkan bildirim mesajında “Gizli konuşmaları Aç?” diye soracaktır. “ “Aç” seçeneğini işaretlemenizle birlikte, gizli konuşma özelliğini etkin hale getirmiş olmaktasınız.

Facebook Messenger’in alışkın olduğunuz mavi tema rengi yerini siyaha bırakacaktır.

Artık yazışmalarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Görüşmeleriniz bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır. Facebook Messenger, bir süre sonra otomatik olarak imha edecektir. Bu süre ise tamamen sizin seçiminizle oluyor. Mesajların hangi zaman içerisinde yok olmasını konuştuğunuz sayfada mevcut olan saat ikonuna tıklayarak seçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here