Ana sayfa Wordpress Eklentileri WordPress Abone ol Eklentisi Kurulumu ve Kullanımı | +Resimli

WordPress Abone ol Eklentisi Kurulumu ve Kullanımı | +Resimli

1661
0
PAYLAŞ
wordpress abone ol eklentisi, wordpress abonelik eklentisi, wp abone ol eklentisi, wp abonelik eklentisi, wordpress email aboneliği eklentisi, mail gönderme sitesi, wp subscribe pro
wordpress abone ol eklentisi, wordpress abonelik eklentisi, wp abone ol eklentisi, wp abonelik eklentisi, wordpress email aboneliği eklentisi, mail gönderme sitesi, wp subscribe pro

WordPress abone ol eklentisi ile blogunuzu ziyaret edenlerden email listesi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz toplu email listesi ile daha sonra yayınlayacağınız yazıları e-bülten abonelerinize göndererek organik trafik elde edebilirsiniz.

Bloguna önem veren herkesin mutlaka wordpress abone ol eklentisi kullanmasını öneririm. Blogunuzun trafiğini arttıracak yollardan birisi de e-bülten aboneliğidir.

Şimdi sizlerle birlikte wpacemi.com sitemize wordpress abone ol eklentisi kuracağız. Piyasada çok sayıda wordpress abonelik eklentisi bulunmaktadır. Ama biz en popüler wordpress abone ol eklentisi olan wp subscribe pro eklentisini kullanacağız. Anlatımıda wp subscribe pro eklentisi üzerinden yapacağız.

Eğer isterseniz ” En iyi wordpress abonelik eklentileri ” isimli yazımıza da bakabilirsiniz.

WordPress Abone ol Eklentisi Kurulumu | Wp Subscribe Pro

İlk önce kullanacağımız wordpress abone ol eklentisi olan wp subscribe pro eklentisini satın almamız gerekiyor. Bu eklentiyi aşağıdaki linke tıklayarak mythemeshop sitesinden satın alabilirsiniz.

Wp Subscribe Pro Eklentisini Satın Almak için Tıklayın

WordPress abone ol eklentisi satın alım işleminden sonra, eklentiyi bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Şimdi bu eklentiyi sitemize yükleyeceğiz. Daha önce wordpress eklenti kurma hakkında resimli anlatım yapmıştık. Oldukça basit bir işlem ile eklentiyi sitemize yükleyeceğiz.

Şimdi, Admin Panel > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz.

wordpress abonelik eklentisi

Karşımıza gelen sayfanın sol üst kısmında bulunan “Eklenti Yükle” butonuna basıyoruz. Eklenti yükle butonuna basdıktan sonra “dosya yükleme” bölümü açılıyor.

wordpress abonelik eklentisi yüklemek

Burada “Dosya Seç” butonuna basıyoruz. Ve dosya gezgininden wp subscribe pro eklentisini bulup seçiyoruz ve butonuna basıyoruz.

wp subscribe pro

Daha sonra “Hemen Yükle” butonuna basarak eklentiyi yüklüyoruz.

wp subscribe pro1

WordPress email aboneliği eklentisi kurulumu tamamlandıktan sonra, eklentiyi etkinleştiriyoruz. Wordpress abone ol eklentisi etkinleştirildikten sonra, Admin Panel > Ayarlar > Wp Subscribe Pro yolunu izleyerek eklenti ayarları sayfasına giriyoruz.

wp subscribe pro2

Wp Subscribe Pro Ayarları

Wp abone ol eklentisi yüklendikten sonra, eklentinin ayarlarını yapacağımız sayfaya giriyoruz. Bu sayfada 2 adet seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Popup ve diğer Single Posts kısmıdır.

Wp Subscribe Pro Ayarları

Sizlere tavsiyem wordpress abone ol eklentisi Popup kısmına hiç dokunmayın, çünkü ziyaretçilerinizi rahatsız edebilir. Ben popup kullanmayacağım için Single Post kısmına doğrudan geçiyorum.

2 seçenekten ikincisi yani Single Posts menüsüne tıklıyoruz. Ve “Add Subscribe Form to Single Posts” yazan yerdeki boş kutucuğa tıklıyoruz. Kutucuğu aktif hale getirdikten sonra, ayarlar kısmı açılıyor.

Wp Subscribe Pro Ayarları-1

WordPress abone ol eklentisi için detaylı ayarlar yapacağımız bu kısımda dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

1. Kısım: WordPress Abone ol Eklentisi Sitenin Neresinde Yer Alsın?

Bunun için 3 tane seçeneğimiz var. Seçenekler sırasıyla;

  • Before post content: Yazının başına konulsun
  • After post content: Yazının sonuna konulsun
  • Only shortcode: Sadece kısa kod ile manuel eklemek

Biz bu 3 seçenek içerisinden en son olanını seçiyoruz yani “Only shortcode” seçeneğini seçiyoruz. Çünkü, ben yazılarımın içinde wordpress abone ol eklentisi yer almasını istemiyorum. Bunun yerine sitemizin sağ sidebar kısmına manuel olarak eklemek istiyorum.

Wp Subscribe Pro Ayarları-2

Hemen bir altta açılır menü bulunmaktadır. Buraya tıklıyorum ve “Mailchimp” seçeneğini seçiyorum. Çünkü benim kullandığım toplu email gönderme sitem mailchimp sitesidir. Bu site 2.000 kişiye kadar e-bülten listesini ücretsiz oluşturmanıza olanak tanıyor. Diğerlerinin neredeyse tamamı ücretli.

WordPress abone ol eklentisi için Mailchimp seçeneğini seçtikten sonra, “MailChimp API Key” ve “MailChimp List ID” bilgilerini yazmam gerekiyor. Bunun için mailchimp sitesine gidiyorum.

İsterseniz, birlikte mailchimp hesabını da oluşturalım.

Mailchimp Hesabı Kurulumu

İlk olarak mailchimp sitesine giriyoruz; https://mailchimp.com/

Daha sonra “Sign Up Free” yazan butona tıklıyoruz ve üyelik işlemlerine başlıyoruz.

mailchimp kurulumu

Daha sonra email, kullanıcı adı ve şifre belirledikten sonra “Get Started!” butonuna tıklıyoruz ve üyeliğimizi açıyoruz.

mailchimp kurulumu-1

Daha sonra, üye olurken vermiş olduğumuz email adresine bir adet aktivasyon kodu gelecek. “Activate Account” butonuna tıklıyoruz ve üyeliğimiz aktif hale getiriyoruz.

mailchimp kurulumu-2

Activate Account” butonuna basdıktan sonra karşımıza gelen sayfada “I’m Not A Robot” butonuna tıklıyoruz ve üyeliğimiz tamamen aktif hale geliyor.

mailchimp kurulumu-3

Şimdi ismimiz ve soyismimizi yazarak “Continue” butonuna basarak devam ediyoruz.

mailchimp kurulumu-4

Bir sonraki sayfada ise ilk kutuya sitenizin normal adını yazabilirsiniz. İkinci kutuya ise sitenizin adresini yazıyorsunuz. Ardından “Continue” butonu ile devam ediyorsunuz.

mailchimp kurulumu-5

Bir sonraki sayfada ise adres bilgilerinizi yazıyorsunuz ve tekrar “Continue” butonu ile devam ediyorsunuz.

mailchimp kurulumu-6

Burada ise sitenizden online satış yapıp yapmadığınızı soruyor. Biz online satış yapmadığımız için “No” seçeneğini işaretleyip “Continue” butonu ile devam ediyoruz.

mailchimp kurulumu-7

Burada ise sosyal medya hesaplarınızı mailchimp hesabına bağlayabilirsiniz. Ben burayı “Continue” ile hiçbir işlem yapmadan doğrudan geçiyorum.

mailchimp kurulumu-8

Daha sonra hiçbir şeye basmadan “Let’s Go” butonu ile üyelik kaydımı tamamlıyorum.

mailchimp kurulumu-9

Tüm işlemler bittikten sonra, email adreslerini toplayacağımız 1 adet e-bülten listesi oluşturacağız. E-bülten listesi oluşturmak için mailchimp sayfamızın sol üst kısmındaki “Lists” yazan yere tıklıyoruz.

mailchimp kurulumu-10

Karşımıza gelen sayfada ise daha önceden otomatik oluşturulmuş bir liste mevcut. Eğer isterseniz bu liste ile devam edebilirsiniz veya sağ üst kısımda bulunan “Create List” butonu ile 1 adet liste daha oluşturabilirsiniz. Ben bu kısmı geçiyorum ve mevcut listem ile devam edeceğim.

Mailchimp API Key ve List ID Kısmını Yazmak

Mailchimp kurulumu tamamlandıktan sonra wp subscribe pro eklentimin ayarlarını yapmaya devam ediyorum.

Bana mailchimp api key ve list id lazım.

wp abone ol eklentisi kurulumu

Mailchimp API Key Öğrenme:

Bu bilgiyi öğrenmek için mailchimp sayfamızın sağ üst kısmında ismimizin yazdığı yere tıklıyoruz. Açılan menüden “Account” yazan yere tıklıyoruz.

Mailchimp API Key

Daha sonra, karşımıza gelen sayfadaki “Extras” kısmına tıklıyoruz ve bir menü daha açılıyor. Bu menüde ki “API keys” yazan yere tıklıyoruz.

mailchimp api key kurulumu

Açılan sayfanın alt kısmına geliyoruz ve “Create a Key” yazan butona tıklıyoruz ve 1 adet api key oluşturuyoruz.

mailchimp api key oluşturma

Artık API key hazır. Hemen sayfanın biraz altına iniyoruz ve “API Key” yazan yerin altındaki kodu kopyalıyoruz, daha sonra wp subscribe pro eklentisinde ki Mailchimp API Key yazan yere yapıştırıyoruz.

mailchimp api key bulmak

Mailchimp List ID Öğrenme:

List ID öğrenmek için mailchimp sayfasının sol üst kısmında bulunan “Lists” yazan yere tıklıyoruz. Daha sonra mevcut listemize tıklıyoruz ve list sayfamızı açıyoruz.

mailchimp list id oluşturma

Karşımıza gelen sayfada ki “Settings” yazan yere tıklıyoruz. Açılan menüden ise “List name and defaults” yazan yere tıklıyoruz.

mailchimp list id oluşturma-1

Karşımıza gelen sayfada “List ID” başlığının altında bulunan kırmızı renkli kod bizim list ID kodumuz oluyor. Bu kodu kopyalayıp, wp subscribe pro eklentisinde ki Mailchimp List ID yazan yere yapıştırıyoruz.

mailchimp list id oluşturma-2

Not: Kodun sonundaki “nokta” ‘yı dahil etmiyoruz.

WordPress abone ol eklentisi ayarlar sayfasına bu kodları da yapıştırdıktan sonra devam ediyoruz.

wordpress abonelik eklentisi ayarları

WordPress abone ol eklentisi içinde bulunan “Include Name field” kısmını seçersek, kullanıcı aynı zamanda isim ve soyisim yazmak zorunda. Ama ben sadece email bilgisini yazmasını istiyorum. Bu yüzden ayarlarımı bu şekilde yapacağım. 3 adet seçenek var ve hiçbirisini işaretlemiyorum.

Doğrudan sayfanın alt kısmındaki ingilizce yazan yerleri türkçeye çeviriyorum. Ayrıca aşağıdaki renk seçeneklerinden wordpress abone ol eklentisi kutusunun renklerini de ayarlıyorum.

wordpress abonelik eklentisi ayarları-1

Son olarak “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basarak ayarlarımı kaydediyorum.

Wp Subscribe Pro Eklentisini Sidebar Kısmına Yerleştirmek

Sıra işin en kolay kısmına geldi. Wp subscribe pro eklenti sayfasına giriyoruz ve “Single Posts” yazan yere tıklıyoruz. Açılan sayfanın en altına iniyoruz. Burada “[ wp-subscribe ]” yazan kısa kodu kopyalıyoruz.

wordpress abonelik eklentisi ayarları-2

Daha sonra Admin Panel > Görünüm > Bileşenler yolunu izliyoruz. Ardından, sol kısımda bulunan “Metin” yazan kutucuğu tutuyoruz ve sidebar kısmının içine atıyoruz. Metin kutusunu sidebar kısmına attıktan sonra, otomatik olarak açılacaktır. Bu kısım açıldıktan sonra wordpress abone ol eklentisi kısa kodunu buraya yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz.

wordpress abonelik eklentisi ayarları-3

Hepsi bu kadar kolay. Artık wordpress abone ol eklentisi ile kendi email abone listenizi oluşturabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here