Ana sayfa Teknoloji WhatsApp Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp Yedekleme Nasıl Yapılır?

1230
0
PAYLAŞ
whatsapp yedek almak
whatsapp yedek almak

Whatsapp son yıllarda yaygın biçimde kullanılan ücretsiz sohbet programlarından bir tanesidir. Metinlerle mesajlaşma dışında veri dosyaları, ses, fotoğraf ve video dosyaları alıp vermeyi de desteklediği için oldukça yaygınlaşmıştır. Peki, Whatsapp, sohbetlerimizi yedekliyor mu? Telefon değişikliği yaptığımızda mesaj geçmişi taşınabilir mi?

Android için Whatsapp Yedekleme

Android işletim sisteminde kullandığınız Whatsapp versiyonu otomatik olarak her 4 saatte bir sohbetlerinizi yedekler. Yedek dosyanızın olduğu yol (eğer değiştirmediyseniz) genellikle /sdcard/WhatsApp/Databases klasöründe yer almaktadır.

Manuel yedekleme yapmak istiyorsanız WhatsApp > Menü Tuşu > Ayarlar > Sohbet Ayarları > Konuşmaları Yedekle yolunu izleyerek sohbetlerinizi yedekleyebilirsiniz. Yedeklerinizi yüklemeniz için cihazınız bozulmuş veya programı kaldırmışsınız gibi işlem yaparak Whatsapp uygulamasını kaldırıp yeniden kurulum yapın. Kurulum işlemi sırasında mesaj geçmişinizi yüklemeyi isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu bölüme onay vererek (“Geri Yükle” seçeneğini işaretleyerek) eski sohbet verilerinize ulaşabilirsiniz.

İphone İçin Whatsapp Yedekleme

İphone’larda sohbet geçmişiniz yedeklenmemektedir. Bu nedenle silinmiş sohbetleri geri yükleme şansınız bulunmamakta. Ancak sohbetlerinizi bir yerde tutmak isterseniz icloud’da yedekleme seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Bunun için WhatsApp Ayarları > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedeği > Şimdi, Yedekle seçeneğini ile manuel olarak yedekleme yapmanız mümkündür. Bu yedekleme seçeneğinde videolar yedeklenmemektedir. İCloud’a giriş yaptıktan sonra;

iOS 5’de iPhone Ayarlar > iCloud

iOS 7’de iPhone Ayarlar >iCloud > Belgeler ve Veriler

iOS 8 için: iPhone Ayarlar > iCloud >iCloud Drive seçeneklerini tıklayarak açılan bölümden iCloud Drive’ı AÇIK

olarak ayarlamanız gereklidir.

Yedeklerimizi yeni bir cihaza kurmak için whatsapp uygulamasını App Store’dan yükledikten sonra uygulamayı çalıştırınca sohpet geçmişinizi yükleme seçeneği gelecektir.

E-posta ile Yedek Alma

Sohbet geçmişinde dilediğiniz sohbetleri kendinize e-posta göndererek de yedekleyebilirsiniz. Bunun sohbet listesinde yer alan sohbetin başındaki kişinin ismine dokunarak “Konuşmayı E-postala” seçeneğini işaretleyin. Burada sohbetin medyalarla (ses, fotoğraf, video) yada medya olmadan seçeneklerinden istediğinizi seçerek sohbetlerinizi e-postanızda da yedeklemeniz olanaklıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here