Ana sayfa Teknoloji Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız?

Google Hesaplarımızı Nasıl Daha Güvenli Yaparız?

888
0
PAYLAŞ
google hesap güvenliği
google hesap güvenliği

Google üzerinden kullanılan birçok internet uygulaması vardır. Git gide artan kullanıcı sayısı ile büyümeye devam ediyor. Fakat kullanıcı sayısı arttıkça, kötü niyetli ve bilgi hırsızı olan kullanıcı sayıları da artıyor. İzniniz olmadan hesabınıza giriş yapıp önemli olan ve özel olan tüm bilgilerinizi okuyabiliyorlar. Bunun için hesaplarımızın güvenliğini arttırmalıyız. Birden çok yöntem vardır ne kadarını kullanırsanız size o kadar fayda sağlayacaktır.

Şifre Gücünü Arttırma

İnsanlar genelde kendileri de unutmamak için kolay şifreleri tercih ederler. Fakat bu tehlikelerin üzerine en zor şifreyi seçip bir kağıda yazıp cüzdanınızda saklamanız bile önerilir. Klasik olarak 12345 gibi ardışık giden sayılarla veya doğum tarihinizle şifre oluşturmayın. Bu sizi tanıyan veya tanımayan, şifrenizi ele geçirmek isteyen kişiler için bulunması kolay olan şifredir. Oluşturacağınız yeni şifrede sayı, büyük küçük harf ve sembol kullanın.

2 Doğrulamalı Hesap

Giriş yaparken her zaman girdiğiniz şifreyi girdikten sonra karşınıza gelen ekranda ikinci bir şifreyi girmeniz istenecektir. Bu sizin için yararlı olacaktır. Hesabınıza bağlı olan cihazın dışında bir cihaz ile giriş yapıldığında size uyarı gelir. Eğer giriş yapan sizseniz telefonunuza doğrulama kodu gönderilecektir. Doğrulama kodunu girip girişinizi sağlayabilirsiniz.

Hesap Kurtarma Şifresi Ekleme

Hesabınızın şifresini unutursanız veya hesabınıza farkı kişiler tarafından giriş yapıp şifrenizi değiştirirse kurtarma bilgilerinizi girip hesabınızı geri alabilirsiniz. Bunun için başınıza kötü bir şey gelmeden kurtarma bilgileri ekleyin. Örneğin hayatınızda ilk kullandığınız bisikletin markasını yanıt olarak gizli cevap şeklinde verip, zamanı gelince kullanabilirsiniz.

İzinleri Yönetin

Hesabınıza yüklü olan uygulamaların çoğu zaman zaman sizden izinler isteyecektir. Hesap bilgilerinize erişim izni isteyen uygulamaları devre dışı bırakın. Gönlünüzce farklı bir uygulama yükleyin ve bu tür izinler isteyen uygulamaları hesabınızda barındırmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here