Ana sayfa Teknoloji AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

AMD Zen İşlemciler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

1042
0
PAYLAŞ
amd zen işlemci, amd zen cpu
amd zen işlemci, amd zen cpu

Dünyada en çok tercih edilen işlemcilerin başında gelen AMD en büyük rakibi olan İntel’in performans olarak gerisinde kaldığı yılları geride bırakabilir. Uygun fiyata satılan ürünlerini göz önünde bulundurursak fiyat performans ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

AMD’nin ürettiği yeni işlemci serisi ZEN ilk olarak masa üstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Sekiz çekirdekten oluşan bu işlemci 3.4 Ghz frekansında çalışıyor. İşlemci ayrıca AMD SenseMI Teknolojisini de içerisinde barındırıyor. SenseMI beş farklı bileşenden oluşmaktadır ve işlemciye ait performansla ilgili gerçek zamanlı kararlar alınmasını sağlamaktadır.

Yeni nesil Zen işlemciler FX işlemcilere göre çok daha az güç tüketiyor ve ısınma problemi yaşanmıyor. AMD’nin eski işlemcilerinde ısınmadan dolayı oluşan yüksek sesli fanlardan yeni nesil Zen işlemciler sayesinde kurtulabilirsiniz. Ayrıca Zen işlemcilerin ana kart üzerindeki yerinin farklı olduğunu görüyoruz, bunun sebebi ise fazla ısınmanın önüne geçmek.

Zen İşlemcilerin Performansı Artacak Mı?

AMD’nin ürettiği yeni Zen işlemcilerin performans artışının yüksek olduğu düşünülüyor. Diğer işlemcilere göre aynı ısınma ve güç tüketimi göz önüne alınırsa çok ciddi performans artışı olduğu fark ediliyor.

Zen İşlemci Kullanabilmek İçin

AMD’nin yeni işlemcisi Zen i kullanabilmek için yeni bir ana karta ihtiyacınız olacak. AMD’nin AM3 ve AM3+ soketli ana kartları Zen işlemciler için uyumlu değildir. Zen işlemciden faydalanabilmek için AM4 ana kart a ihtiyacınız olacak. Ayrıca AM4 ana kart ile birlikte DDR4 ram slotları da ana kartın üzerindeki yerini almış bulunmakta.

AMD’nin dizüstü bilgisayar ve mobil cihazlar için yeni nesil Zen işlemciyi piyasaya sürmesi bekleniyor. Bu işlemciler piyasaya çıktıktan sonra İntel işlemcilerin fiyatının düşmesi bekleniyor. Oluşabilecek olası fiyat farkları göz önünde bulundurmak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here