Ana sayfa Blog İpuçları Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri | +Detaylı

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri | +Detaylı

1927
9
PAYLAŞ
backlink alma, backlink almak, kaliteli backlink alma, bedava backlink alma, kalıcı backlink alma, ücretsiz backlink alma, doğal backlink alma, profil backlink alma, yorum backlink alma, backlink alma yöntemleri, backlink nasıl alınır
backlink alma, backlink almak, kaliteli backlink alma, bedava backlink alma, kalıcı backlink alma, ücretsiz backlink alma, doğal backlink alma, profil backlink alma, yorum backlink alma, backlink alma yöntemleri, backlink nasıl alınır

Backlink alma yöntemleri temel olarak ikiye ayrılır. Ücretli backlink ve ücretsiz backlink alma yöntemleri. Google da üst sıralara çıkmak isteyen blog sahipleri mutlaka sitelerine kaliteli backlink almalı.

Ancak, şunu da belirtmek isterim ki, her ne kadar backlink seo için vazgeçilmez görünse de, bu anlayışın aksini kanıtlayan bir çok örnek söylemek te mümkündür.

Backlink Alma Gerçekten işe Yarıyor Mu?

Size güzel bir örnek veriyim. Ahrefs ile sitelerimden 1 tanesini ve rakip sitelerden en iyisinin backlink analizini yaptım. Rakip sitenin nerdeyse 5-6 Bin backlinki varken, benim sitemin 70 tane backlinki olduğu ortaya çıktı. Ama, benim sitem, rakip sitenin çok çok üstünde. Çünkü birçok google aramalarında rakip sitenin çok çok üstündeyim. Bu da aslında backlink almanın (bazı sektörler için) çok da anlam ifade etmediğini gösteriyor.

Ama, kaliteli baclink almanın da siteler muazzam katkısı olduğunu diğer tüm sitelerimde görüyorum. Bu yüzden google da üst sıralara çıkmak isteyenler mutlaka backlink almayı ihmal etmesinler. Ama kaliteli backlinkler alın.

Kalitesiz backlinkler sitenizi dibe çeker…

En Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Birçok yöntem ile kaliteli backlinkler alabilirsiniz. Backlink alma işlemine başlamadan önce, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kısaca backlink alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Alakasız sitelerden backlink almayın,
  • İllegal sitelerden backlink almayın,
  • En az 1 yaşını doldurmuş sitelerden backlink alın,
  • Sadece dofollow veya nofollow backlink almaya odaklanmayın. Her ikisinide karışık alın.
  • Otomatik backlink veren sistemlerden kesinlikle uzak durun.

Kısaca bu kriterler dikkat etmeniz çok önemli.

Şimdi sizlere benimde kullandığım kaliteli backlink alma yöntemlerini detayları ile paylaşacağım.

1. Yorum Backlink Alma

Yorum backlink alma oldukça kolay ve pek fazla uğraş istemeyen bir yöntemdir. Birçok web sitesi ve blog yorum backlinklere müsaade etmektedir. Yalnız, bu yöntemin pek kalıcılığı yoktur. Pek çok blog, yorum backlinkleri zamanla kaldırır. Bu yüzden, yorum backlink alma işlemleri için çok fazla zaman harcamayın.

2. Sosyal Medya Backlink Alma

Çağımızın en çok kullanılan araçlarından birisi sosyal medya siteleridir. Birçok sosyal medya sitesi dofollow olarak backlink sağlamaktadır. Sosyal medya ile aynı zamanda site trafiğiniz de artış gösterir. Bu yüzden sosyal medya da tüm yazılarınızı paylaşın. Sosyal medya ile kalıcı backlink almış olursunuz.

3. Profil Backlink Alma

Profil backlink alma için forum siteleri ve benzer yapıda birçok site kullanılabilir. Ama profil backlinki en fazla verenler forum siteleridir. Forum sitelerinden profil backlink alırken dikkat etmeniz gereken nokta, forum sitesinin bilindik ve kaliteli olmasıdır. Böylece bedava ve kaliteli backlink almış olursunuz.

4. Sözlük Sitelerinden Backlink Alma

Piyasada birçok sözlük sitesi bulunmaktadır. Ama size tavsiyem ekşi sözlük, uludağ sözlük ve inci sözlük gibi bilindik ve otoriter sitelerden backlink alma için uğraşın. Hem kalıcıdır hem de sitenize trafik sağlarsınız.

5. Video Sitelerinden Backlink Alma

Eğer belli bir konu üzerine yazıyorsanız, bu konuyu da video ile kayıt alma imkanınız varsa, birçok video sitesinden ücretsiz ve kaliteli backlink alabilirsiniz. Dailymotion sitesi dofollow link vermektedir. Bunun dışında izlesene ve youtube gibi kaliteli backlink alabileceğiniz video siteleri de vardır.

6. Dizin Sitelerinden Backlink Alma

Ben bunu pek fazla tavsiye etmiyorum ama belli kaliteye ve otoriteye ulaşmış dizin ekleme sitelerinden dofollow backlink alabilirsiniz. Ama fazla almayın.

7. Firma Rehberi Sitelerinden Backlink Alma

Eğer bir firmanın web sitesi için uğraşmıyorsanız, firma rehberi sitelerini de tercih etmemenizde fayda var. Gereksiz backlink alma için uğraşmayın.

8. PDF Sitelerinden Backlink Alma

Birçok pdf dosya yükleme sitesi bulunmaktadır. Yazdığınız ve işe yarar makalelerinizi pdf formatına çevirerek (içlerine de link koyarak), pdf sitelerine yükleyebilirsiniz. PDF siteleri genellikle dofollow link vermektedir. Kaliteli ve kalıcı backlink alma için pdf sitelerini ihmal etmeyin. Ücretsiz ve kaliteli aynı zamanda dofollow link veren site listesine ” PDF Backlink Siteleri ” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

9. Paravan Blog Backlink Alma

Paravan blog dediğimiz sistem aslında tamamen ücretsiz açabileceğiniz sitelere denir. Pek fazla önemsenmez ama asıl site için paravan bloglar açılarak link çıkışı sağlanır. Eğer belli kelimelerde kaliteli paravan bloglar oluşturabilirseniz, sitenize hem kaliteli backlinkler almış olursunuz hemde sürekli trafik sağlarsınız. Wix, blogger, blogspot, wordpress v.b… paravan blogları tercih edebilirsiniz.

10. Eklenti Yaparak Backlink Alma

Basit ve işe yarar wordpress eklentileri yazdırarak kalıcı ve kaliteli backlink alma yöntemini kaçırmayın. Üstelik bu eklentileri 50-100-200 TL gibi cüzi fiyatlara yazdırabilirsiniz. Böylece kaliteli ve kalıcı backlink almış olursunuz. Aynı şey, google chrome eklentileri içinde geçerlidir.

11. Faydalı Linkler ile Backlink Alma

Benim en sevdiğim backlink alma yöntemlerinden biriside budur. Rakip sitelerimin listesini çıkartırım. Daha sonra, hangi siteler, rakip sitelerime “faydalı linkler” kısmında yer vermiş araştırırım. Daha sonra, “Faydalı Linkler” bölümüne rakip sitemi koyan siteler ile iletişime geçerim.

Ve onlara “Biz şöyle bir siteyiz. Bize benzer bir siteye şu sayfadan link vermişsiniz. Bizim sitemizi de inceleyebilirmisiniz. Eğer sitemizi faydalı görürseniz, bizleri de faydalı linkler/bağlantılar bölümüne ekleyebilirmisiniz? Saygılar…” şeklinde mail atarım.

Ve bu şekilde birçok kaliteli ve kalıcı backlink almış oluruz.

12. Mobil Uygulama ile Backlink Alma

Yaklaşık 200-300 TL gibi rakamlara sitenizin mobil uygulamalarını yaptırabilirsiniz. Bu uygulamaları ise appstore ve google store’a yükleyerek kaliteli ve kalıcı backlink alabilirsiniz. Yalnız, bu store’ların yıllık ücretleri bulunmaktadır. Bunu da dikkate almanız da fayda var.

13. Mobil Uygulamayı Önererek Backlink Almak

Bir üstteki yöntemi uyguladıktan sonra, mobil uygulamanızı birçok mobil uygulama ve oyun tanıtımı yapan siteye mail ile tanıtabilir ve sitenize kaliteli backlink alabilirsiniz.

14. Tanıtım Yazısı ile Backlink Alma

Eğer gerçekten işe yarar ve içi dolu bir tanıtım yazısı yazarsanız, hem sitenize backlink almış olursunuz hemde sürekli trafik elde edersiniz. Tanıtım yazılarını birçok kişi ücretli satmaktadır. Bu yüzden tanıtım yazısı alırken, yayınlanacak siteyi iyice incelemenizde fayda var.

Sonuç

Kısaca en işe yarar ve kalıcı aynı zamanda da kaliteli backlink alma yöntemleri bunlardır. Bu yöntemlerin bir çoğu tamamen ücretsizken, bazıları da ücretlidir. Siteniz para kazanmaya başladıkça sizde ücretli yöntemleri tercih edebilirsiniz.

İlerleyen yazılarımızda yukarıdaki her bir yöntem için hangi siteden nasıl backlink alabileceğinizi de anlatacağız.

Umarım faydalı olabilmişizdir.

Unutmadan, backlink inşaa ederken yani alırken asla abartıya kaçmayın ve ara ara alın.

9 YORUMLAR

    • Bunun birçok sebebi olabilir. Muhtemelen aşırı SEO yapmış olabilirsiniz. Aşırı SEO yapmak, sitelerinize faydadan çok zarar verir. İkinici ise, kalitesiz backlink almış olabilirsiniz. Eğer sitenize çok fazla kalitesiz backlink alırsanız, siteniz SEO açısından geriler.

  1. Bu bilgilere katılıyorum. 7,8 yıldır sosyal medya sitelerini kullanıyoruz. En kaliteli 15 tane sosyal medya sitesinde kaliteli içerikler üreterek kendi sitenize günde ortalama 4’er 5’er tane trafik kazandırdığınızda günlük 60,70 tekil ziyaretçi demek. Bu da organik trafik demektir. Çok faydalı olacaktır. Fazla zaman harcamanıza gerek yok günde yarım saat ayırın yeterli. Özellikle bütçesi olmaya kişiler bununla epey bir yol alacaktır. Ayrıca çok güzel içerikler üretiyorsunuz. Tebrik etmek için yorum yapayım bir ziyaretçilerinize tavsiyede bulunayım dedim 🙂

  2. Hocam merhaba çok güzel bir blog paylaşım yapmışsınız sayenizde backlink almanın inceliklerini öğreniyoruz, müsadenizle ben bir kontrol ediyim şu olayı, teşekkür ederim tekrardan.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here