Ana sayfa Blog İpuçları WordPress Yazı Özeti Uzunluğu Ayarlama | Kesin Çözüm !

WordPress Yazı Özeti Uzunluğu Ayarlama | Kesin Çözüm !

2123
0
PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar, sizlere manuel olarak wordpress anasayfa yazı özeti uzunluğu ayarlamayı göstereceğim. Benim gibi birçok acemi wordpress kullanan dostlarımız var. Ve internetteki birçok yerde başkalarından kopyala/yapıştır olan ve işe yaramayan bilgiler var.

Ben bu bilgilerin tümünü denedim ama maalesef hiçbir çözüm bulamadım. Yabancı kaynaklı birçok sitede de maalesef hep aynı ve işe yaramayan çözümler bulunmakta. Neyse, lafı çok uzatmadan sizlere wordpress yazı özeti uzunluğu hakkında en güncel ve işe yarar çözümü resimli olarak anlatacağım.

Adım Adım WordPress Yazı Özeti Uzunluğu Ayarlamak

1.ADIM:

WordPress yazı özet uzunluğunu ayarlamak için ilk olarak tema düzenleyiciye girmemiz gerekiyor. Bunun için admin panelin sol kısmındaki Görünüm – Düzenleyici kısmına tıklıyoruz.

2.ADIM:

Daha sonra tema düzenleyici veya editör ekranının sağ kısmındaki php dosyalarından “page-home.php” isimli dosyayı buluyoruz ve bu dosyaya tıklıyoruz.

3.ADIM:

Dosyaya tıkladıktan sonra alttaki ekran görüntüsü karşınıza çıkacak. Bu ekranda ister gözünüzle istersenizde CTRL+F tuşuna bastıktan sonra “excerpt” yazarak aratabilirsiniz. Bu sayfada ” <?php echo mts_excerpt(45); ?> ” yazan satırı buluyorsunuz. Bu satırdaki kodun içerisinde “45” rakamı yazmaktadır. Eğer anasayfadaki yazı özetini kısaltmak istiyorsanız 45’den daha az bir sayı girmelisiniz. Örneğin 20 veya 33 gibi. Eğer wordpress yazı özeti uzunluğunu arttırmak istiyorsanız daha yüksek bir sayı girmelisiniz. Ben burada “99” kelime olarak belirttim. Burada değiştireceğiniz sayı harf veya karakter değildir. Sadece kelime sayısını belirtmektedir.

Yazı özeti sayısını değiştirdikten sonra, ekranın hemen altında bulunan “Dosyayı Güncelle” butonuna tıklıyoruz ve yaptığımız değişikliği kaydediyoruz.

4.ADIM:

Yukarıdaki adımları takip ettiğimizde, temanızda yaptığınız değişikliğin henüz yansımadığını görebilirsiniz. Bunun için bir sonraki adım ile devam edeceğiz.

Yine düzenleyici sayfasının sağ kısmından “templates/archive-post-layout-1.php” dosyasını buluyoruz ve bu dosyayı açıyoruz.

5.ADIM:

Dosyayı açtıktan sonra, alttaki ekran karşımıza çıkacak. Dosyamızda ” <?php echo mts_excerpt(50); ?> ” yazan satırı buluyoruz. Burada “50” sayısını, daha önce yazdığımız “99” sayısı ile değiştiriyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar alttaki “Dosyayı Güncelle” butonuna basarak yaptığımız değişikliği kaydediyoruz.

Hepsi bu kadar. Biz bu işlemi mythemeforest ürünü olan steadyincome teması ile yaptık. Eğer sizinde sorularınız olursa, lütfen yorum kısmında sorun. Umarım faydalı olabilmişizdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here