Ana sayfa Blog İpuçları Hoşunuza Giden WordPress Sitesinin Temasını ve Eklentilerini Öğrenmek

Hoşunuza Giden WordPress Sitesinin Temasını ve Eklentilerini Öğrenmek

1844
3
PAYLAŞ
wordpress-tema-ogrenme-yontemleri, wordpress-tema-ogrenme, wordpress-tema-ogrenmek, wordpress-tema-bulma, rakip-sitenin-temasini-ogrenme
wordpress-tema-ogrenme-yontemleri, wordpress-tema-ogrenme, wordpress-tema-ogrenmek, wordpress-tema-bulma, rakip-sitenin-temasini-ogrenme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda başka wordpress sitelerinin kullandığı temayı ve eklentileri öğreneceğiz. Blog yazan birçok kişi aynı zamanda birçok blogu da ziyaret etmektedir. Bazen farklı bir bloga girdiğimiz zaman o blogun kullandığı tema hoşumuza gidebilir. Hatta ziyaret edilen blogun eklentilerini de merak edebilir ve kendi blogunuzda kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey, ziyaret ettiğiniz blogun kullandığı tema ve eklenti bilgilerini öğrenmektir. İşte bu yazımızda rakip veya hoşumuza giden wordpress sitesinin temasını ve eklentilerini bulacağız.

Neden Başka Sitelerin Kullandığı Temayı ve Eklentileri Öğrenmeliyim?

Bu sorunun cevabını birçok yazımızda vermiştik. Hatta başarılı blog sahibi olmanın ipuçları’nda da ele almıştık. Eğer başarılı bir blogunuzun olmasını istiyorsanız, rakiplerinizi yakın markaja almanız gerekiyor.

Yani rakiplerinizin neler kullandığını ve neler paylaştığını iyi bilmelisiniz. Buna rakip sitenin kullandığı tema ve eklenti bilgileri de dahildir.

Bu yüzden rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, mutlaka onların kullandığı herşeyi bilmelisiniz.

Başlıkta ki sorumuzun ikinci cevabı olarakta, yeni şeyler öğrenmek için diyebiliriz. Mesela, herhangi bir siteye veya bloga girdiğinizde ve o blogun tüm kullandığı eklentileri öğrendikten sonra, belkide sizin için çok faydalı yeni bir eklenti öğrenebilirsiniz. Böylece blogunuzu daha da ilerletebilirsiniz.

Şimdi sözü çok fazla uzatmadan, wordpress tema öğrenme ve wordpress eklenti öğrenme nasıl yapılır bakalım.

Herhangi Bir Sitenin Kullandığı WordPress Temayı Öğrenmek

Sizlere, rakip sitenin kullandığı wordpress temayı bulmanın iki farklı yönteminden bahsedeceğim. Bunlardan ilki, hiç bir şekilde üçüncü sitelere başvurmadan kullanılan wordpress temayı bulmak. İkincisi ise aracı siteleri kullanarak kullanılan temanın ne olduğunu öğrenmek.

1- Rakip Sitenin Kodlarına Bakarak Kullandığı Temayı Öğrenmek

İlk olarak bahsedeceğim bu yöntem en güvenilir yöntemdir. Çünkü üçüncül bir site yani aracı site veya yazılım olmadan güvenli bir şekilde kullanılan wp temayı öğreneceksiniz. Bunu yapmak için ilk olarak rastgele bir wordpress tabanlı bir siteye gireceğiz.

Örneğin yunusbaligi.net sitesini tarayıcımızda açalım. Daha sonra, girmiş olduğumuz bu sitenin boş bir yerinde mouse’un sağ tuşuna basalım. Açılan menüden “Sayfa kaynağını görüntüle” yazan yere tıklayalım.

wp-tema-ogrenme

Daha sonra ziyaret ettiğimiz sitenin tüm kodları yeni bir sayfada açılacak. Açılan bu sayfadayken klavyemizde bulunan CTRL+F tuşlarına aynı anda basıyoruz.

Kontrol ve F tuşlarına basdıktan sonra sağ üst köşede bir arama barı ortaya çıkıyor. Bu alana “theme” kelimesini yazıyoruz. Theme kelimesini yazdıktan sonra, bu kelimenin çok sayıda tema kodlarında olduğunu görüyoruz. Önemli değil, biz klavyede ki Enter tuşu ile aynı kelimenin farklı yerlerini sırasıyla aramaya devam ediyoruz. Ve style.css uzantısı olan bir kodda kullanılan temanın steadyincome olduğunu görüyoruz. Aynı alttaki resimde olduğu gibi.

wordpress-tema-ogrenme

Hepsi bu kadar basit. Şimdi istediğiniz sitenin kullandığı wordpress temasını bu adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

2- Başka Siteleri Kullanarak WordPress Tema Öğrenme Yöntemi

Şimdi bahsedeceğim yöntemde başka bir siteyi kullanarak rakip sitenin kullandığı wordpress temayı öğreneceğiz. Bu yöntemde oldukça basit.

İlk olarak www.wpthemedetector.com sitesine giriyoruz. Bu siteye girdikten sonra karşımızda ki “Site to check:” yazan yerin yanına temasını öğrenmek istediğimiz sitenin linkini yazıyoruz. Aynen alttaki resimde olduğu gibi yazalım.

wp-theme-detector

Rakip sitenin linkini yazdıktan sonra hemen yanındaki “Experience the magic of WPTD!” yazan butona basıyoruz. Kısa bir süre sonra, istediğimiz tüm bilgiler karşımıza geliyor.

wordpress-tema-bulma

Resimde de görmüş olduğunuz gibi yunusbaligi.net sitesinin kullandığı temanın steadyincome teması olduğu öğrendik. Ayrıca bu sayfada ilgili sitenin kullandığı tüm eklentileri de görebiliyoruz.

Bunun için bir üstteki sayfanın hemen altına bakıyoruz. “Our detection tools have found … plugins” yazan yerde tüm kullanılan eklentileri görebilirsiniz.

wordpress-kullanilan-eklentileri-ogrenme

Umarım yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur. Aklınıza takılan tüm soru ve sorunları lütfen yorum kısmından sorun. Gelecek yazılarda görüşmek üzere…

3 YORUMLAR

  1. Yazı çok faydalı çok teşekkür ederim. Fakat şu sitenin hangi tema ve eklentileri kullandığını bulamıyorum yardımcı olur musunuz?
    site: isttektesisat.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here