Ana sayfa Blog İpuçları WordPress Tema Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler !

WordPress Tema Değiştirmeden Önce Yapılması Gerekenler !

1333
0
PAYLAŞ
wordpress-tema-degistirmeden-once
wordpress-tema-degistirmeden-once

Merhaba arkadaşlar, blogumuzun amacını birçok yazımızda sizlere söylemiştik. Ben yinede küçük bir hatırlatma yapmak istedim. Blogumuz adım adım wordpress blog ağırlıklı olmak üzere, blog işlerinin görsel, teknik ve yaratıcı yönlerini sizlere anlatmaktır. Bunu yaparken de detaylı ve görsel ağırlıklı anlatımlara önem veriyorum. Bu yazımızda da sizinle birlikte, mevcut wordpress temamızı değiştireceğiz.

Şuan kullandığım tema mythemeshop ürünü olan steadyincome temasıdır. Aslında bu tema çok güzel ama maalesef performans açısından bazı sıkıntıları var. Ayrıca google politikaları ile de pek uyumlu bir tema değil. Ben daha önceden satın almış olduğum newsmag lisansslı temasını wpacemi.com’a kuracağım, daha doğrusu kuracağız.

Ancak, bu temanın kurulumunu resimli olarak bir sonraki yazımızda anlatacağım. Bu yazımızın konusu ise wordpress teması değiştirme işlemine başlamadan önce yapılması gerekenler nelerdir ve neleri bilmeliyiz.

WordPress Tema Değiştirmeden Önce Mutlaka Yapmanız Gerekenler !

İlk olarak wordpress tema değiştirme işlemleri normalde oldukça sıkıntılı olabilmektedir. Örneğin mevcut temanızda birçok eklenti kullanıyorsanız, yeni kurduğunuz temada bunları kullanamayabilirsiniz. Veya eklentiler sürekli hata vermeye başlayabilir. Bunun için, tema değiştirme işlemelerini genellikle başlangıç seviyelerinde tavsiye ediyorum. Şimdi adım adım wordpress tema değiştirmeden önce yapılması gerekenlere bakalım.

1- Tüm Veritabanını Yedekleyin !

Kesinlikle ilk yapmanız gereken şey sitenizin yedeğini almaktır. Hatta size tavsiyem, yedek almayı alışkanlık haline getirin ve wordpress sitenizi her güncellemeden öncede yedek alın. Yedek almak sitenizi kurtarabilir. Sitenizi yedeklemenin birçok yöntemi vardır. Bunları ilerleyen yazılarımızda resimli ve detaylı olarak anlatacağız. Ama ben size kısaca bir öneride bulunuyum. WordPress’in bir eklentisi olan My WP Backup Pro kullanarak blogunuzun yedeğini alabilirsiniz. Bu en kısa yöntemdir.

2- Sidebar Kısmını Detaylı Olarak Not Alın !

Mevcut wordpress temanızda sağ sidebar kısmında birçok şey kullanıyor olabilirsiniz. Ama tema değişikliği olduğunda sidebar kısmınız silinebilir. Bu yüzden mevcut sisteminizdeki sidebar kısmında ne gibi widgetler kullandıysanız ve ne gibi kodlar eklediyseniz onları bir yere not edin. Böylece yeni temanızda ki sidebar kısmınıda eski temanızda ki gibi yapabilirsiniz.

3- Üçüncü Taraf Kodları Unutmayın !

WordPress tema değişikliği yapıldığında en sık rastlanan hatalardan biriside kaybolan 3.taraf site kodlarıdır. Bunlar genellikle tema değişikliğinde kayboluyor. Bu yüzden mevcut temanızdaki google analytics, google webmaster code, bing webmaster kodu, yandex metrica kodu, yandex webmaster kodu, yazarkafe kodu ve diğer tüm kodları bir word dosyasına alt alta detaylı olarak yazın. Böylece, yeni temanızda bu kodları hemen uygulayabilirsiniz.

4- Bakım Moduna Geçin

Aslında birçok webmaster tema değiştirirken bu hatayı daha doğrusu üşendiğinden bunu yapmıyor. Sitenizin temasını değiştirirken mutlaka bakım moduna geçin. Böylece sitenizi ziyaret edenler, sitenizin değişiklik yaptığını farkedebilecektir. Ama siz sitenizi bakım moduna almazsanız, sitenize gelen ziyaretçiler, muhtemelen sitenizin yayından kaldırıldığı fikrine kapılacaktır. Üşenmeyin ve ziyaretçi kaybetmemek için tema değiştirirken blogunuzu bakım moduna alın.

5-  Reklam Kodlarınızın Yedeğini Alın !

Eğer google adsense tarzında bir reklam yayıncı ortaklığınız varsa, mutlaka tema değiştirmeden önce reklam kodlarınızı detaylı olarak not alın. Örneğin sitenizin sidebar kısmının en üstünde 300×250 boyutunda adsense reklamınız var. Siz yeni bir word dosyası açıyorsunuz ve “sidebar en üst 300×250” olarak isimlendiriyorsunuz. Ve eski temanızdaki sidebar kısmında ki bu kodu, yeni açtığımız word dosyasına yazıyorsunuz. Bu işlemi sitenizde bulunan tüm reklam kodları için yapıyorsunuz. Hatta size tavsiyem, bu kodların eski temanızdaki ekran görüntülerini de alın.

6- Duyuru Yapın !

WordPress teması değiştirmeden önce mutlaka tüm takipçilerinize sosyal medya ve e-bülten aracılığı ile sitenizin kısa bir süreliğine bakım moduna geçeceğini bildirin. Bu şekilde duyuru yapmanız, ziyaretçilerin gözünde sizi daha da büyütür. Çünkü blogunuza verdiğiniz önemi gösterir. Ayrıca, ziyaretçileriniz yaşanan bu durumun sizin tarafınızdan olduğunu bilir ve bu siteden bana zarar gelir mi düşüncesine kapılmaz.

7- Export ve Import Yapın !

Eski temanızda kullandığınız bazı eklentilerde bu özellik bulunmaktadır. Tema değiştirmeden önce, mevcut eklentilerinizde bulunan export yani dışa aktar özelliği ile eklentinizin tüm veritabanının da yedeğini alabilirsiniz. Yeni tema yükledikten sonra ise import yani içe aktar özelliği ile export yaptığınız dosyayı import edebilirsiniz. Böylece hiçbir veri kaybolmamış olur.

Son Sözler…

Eğer wordpress tema değiştirmek istiyorsanız mutlaka yukarıda yazdıklarımızı dikkate alın. Böylece yeni temanızı hızlı ve skıntısız olarak kurabilir ve kullanabilirsiniz. Bir sonraki yazımız olan “wordpress tema değiştirdikten sonra yapılacaklar” isimli makalemizde görüşmek dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here