Ana sayfa Blog İpuçları Tamamen Ücretsiz WordPress Site Kurma Rehberi | 5 Dakikada

Tamamen Ücretsiz WordPress Site Kurma Rehberi | 5 Dakikada

1843
1
PAYLAŞ

WordPress site kurma oldukça kolaydır. Ücretsiz web sitesi kurmak isteyenler wordpress platformunu tercih edebilir. Çünkü wordpress dünya’da kendisini kanıtlamış servis sağlayıcıları arasında ilk sırayı almaktadır. WordPress ile site kurmak tamamen ücretsizdir. WordPress dışında blogger v.b… bazı platformlar ile de ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere sadece ücretsiz olarak wordpress site kurma nasıl olur, detaylarıyla ve resimli olarak anlatacağız. İlerleyen yazılarımızda diğer platformlar içinde ayrı ayrı sitelere oluşturacağız.

Adım Adım WordPress Site Kurma Nasıl Yapılır?

1.Adım: WordPress Resmi Sitesine Ziyaret

İlk olarak wordpress’in resmi internet sitesine giriyoruz. Gireceğimiz adres şurası; https://tr.wordpress.com/

Bağlantısını verdiğimiz adrese girdikten sonra alttaki ekran karşımıza çıkacaktır. Alttaki ekranın alt kısmına doğru iniyoruz. İndikten sonra karşımıza 4 tane seçenek çıkacak.

Yukarıdaki sayfanın altına indiğimizde karşımıza çıkan seçenekler şunlardır;

  • Ücretsiz: Biz bu kısmı kullanacağız. Çünkü sitemizi ücretsiz kuracağız.
  • Kişisel: Bu kısımda kendi alan adınızı yani domain adresinizi kullanabiliyorsunuz.
  • Premium: Bu seçenek ise bize ekstra depolama alanı ve sitemizden para kazanma imkanı veriyor.
  • Business: Bu seçenekte de depolama alanı sınırsız oluyor. Ayrıca ekstra seo ve benzeri özellikler veriliyor.

Biz bu seçeneklerden Ücretsiz olanı tercih edeceğiz. Bu seçenek ile bedava site kuracağız.

2.Adım: Ücretsiz WordPress Site Kurmaya Başlama

Resmi wordpress sitesine ziyaret ettiğimizde karşımıza gelen ekranda “Web Sitesi Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

Site oluştur butonuna tıkladıktan sonra, karşımıza alttaki ekran geliyor.

İlk adım olan bu kısımda anasayfamızın nasıl görünmesini istiyorsak onu seçeceğiz. Aslında bu 3 seçenek için ayrı ayrı ücretsiz wordpress temaları karşımıza çıkacaktır. Eğer anasayfada en sonyazılarınızın listesinin olmasını istiyorsanız ilk seçeneği seçeceksiniz. Ve karşınıza seçtiğiniz seçenek ile alakalı ücretsiz wordpress temaları gelecek.

Diğer seçenekler içinde aynı şeyler geçerlidir. Biz ilk seçeneği yani yazılarımızın anasayfada liste olarak görünmesi seçeneğini seçiyoruz.

 

Karşımıza birçok tema seçeneği gelecek. Siz burada hangi temayı kullanmak istiyorsanız onu seçeceksiniz. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir durum. Biz burada “Twenty Sixteen” temasını seçiyoruz.

Dip Not: Bu arada, eğer temayı daha sonra eklemek isterseniz, tema seçim sayfasının en altındaki “Şimdilik Atla” kısmını seçmelisiniz.

Temayı seçtikten sonra, karşımıza alan adı seçim yeri geliyor. Burada sitenin hangi isimde olmasını istiyorsanız onu seçeceksiniz. Tabi seçtiğiniz alan adının başkası tarafından kullanılmıyor olması gerekiyor. Bizim sitemizin ismi “gunesenerjisihaberleri” olacak. Arama kısmında “gunesenerjisihaberleri” yazdığımızda seçtiğimiz alan adının müsait olduğunu görüyor.

Dip Not: Alan adı seçiminde mutlaka küçük harf ve ingilizce karakter kullanın. Türkçe karakter kullanmayı, tüm harfler küçük olsun ve kelimeler arasında boşluk olmasın yani bitişik yazın.

Dip Not: WordPress site kurma’yı tamamen ücretsiz yapacağımız için alanadi.wordpress.com şeklinde alıyoruz. Diğer alan adları ücretlidir.

Müsait ve ücretsiz olan alan adının üzerine tıklıyoruz. Karşımıza alttaki ekran çıkıyor.

Tamamen ücretsiz wordpress site kurma için karşımıza gelen 4 tane seçenekten ilk olanı yani “Ücretsiz” olanı seçiyoruz.

Daha sonra karşımıza üyelik oluşturma sayfası geliyor. Buraya üye olmak için e-posta adresimizi yazıyoruz. Kullanıcı adı olarak isterseniz farklı bir isim yazabilirsiniz. Biz kullanıcı adı olarak sitemizin adresini aynen kullanmak istiyoruz. O yüzden bu seçeneği değiştirmiyoruz. Parola kısmına ise kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre yazıyorsunuz ve “Hesap Oluştur” diyorsunuz. Hesap oluştur dedikten sonra karşımıza alttaki sayfa geliyor.

Karşımıza gelen sayfada “Devam” butonuna tıklıyoruz ve işlemleri bitiriyoruz.

3.Adım: Tamamen Ücretsiz WordPress Site Kurma İşlemini Bitiriyoruz

Evet artık ücretsiz wordpress sitemiz hazır. İsterseniz hemen başka bir internet tarayıcısından alan adınızı yazarak deneyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda ise ücretsiz wordpress site kurma işleminden sonra yapılması gerekenler hakkında detaylı ve resimli bir yazı yayınlayacağız.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Ücretsiz kurduğumuz sitenin adresi: https://gunesenerjisihaberleri.wordpress.com/

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here