Ana sayfa Blog İpuçları WordPress Kategori Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Kategori Ekleme Nasıl Yapılır?

1179
0
PAYLAŞ

WordPress ile yazılarınızı yayınlarken belli kategorilerde olması gerekmektedir. Yazılarınızı kategorize etmeniz hem sizin, hem google için hemde kullanıcılar için çok önemlidir. Özellikle kullanıcılarınızı için kategoriler daha büyük önem arz etmektedir.

Çünkü, sitenizi arama motorları ile bulan bir kullanıcı, eğer sitenizde bulduğu yazıyı veya içeriği sevdiyse, mutlaka benzer içeriklere de ulaşmak isteyecektir. Bunu yapabilmesi içinde sitenizdeki kategori yapısını kullanması gerekmektedir.

Örneğin, basit bir yemek tarifi sitesi üzerinden açıklayalım. Kullanıcı google’da “kıymalı gül böreği tarifi” diye aradıktan sonra sitenizi ziyaret ettiğini farz edelim. Sitenizdeki kıymalı gül böreği tarifi eğer belli bir kategoride değilse, bu kullanıcı örneğin çorba tarifine bakmak isteyecek. ve muhtemelen sitenizde kategori olmadığı için çorba tarifini bulamayacak ve sitenizi hızlıca terk edecek.

Sitenize gelen kullanıcılar, eğer sitenizde belli bir süre geçirmiyorsa ve sadece ilgilendiği yazıyı okuyup çıkıyorsa, muhtemelen sizinde arama motorlarında sıralamanız gün ve gün düşecektir.

Bu yüzden wordpress blogunuz için kategori eklemek çok önemlidir.

Şimdi sizlere wordpress kategori ekleme ve wordpress alt kategori ekleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Resimli Olarak WordPress Kategori Ekleme İşlemi

WordPress kategori ekleme işlemini 2 türlü yapabilirsiniz. Bunlardan ilki bir yazı yazarken sağ kısımda bulunan seçeneklerden yapabilirsiniz. Diğeri ise wordpress admin panelde bulunan “kategoriler” sekmesinden yapabilirsiniz. Alt kategori ekleme işlemleri içinde aynı şeyler geçerlidir.

WordPress Yazı Yazma Ekranındayken Kategori Ekleme

Henüz yazacağınız yazı için uygun bir kategoriniz yoksa, yazınızı yazarken de yeni bir kategori ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak Admin Panel – Yazılar – Yeni Ekle yönergelerini kullanarak, yazı yazma ekranına geliyoruz.

Yeni yazı ekleme sayfasının sağ sütunun da “Kategoriler” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde “+ Yeni Kategori Ekle” kısmına tıklıyoruz.

Daha sonra ise kategorimize hangi ismi vermek istiyorsak onu yazıyoruz ve “Yeni Kategori Ekle” butonuna basıyoruz.

Hepsi bu kadar. Artık wordpress kategori ekleme işlemini öğrendiniz.

Yazı Yazma Ekranında Alt Kategori Ekleme

WordPress alt kategori ekleme işlemi için yukarıdaki işlemleri sırasıyla takip ediyoruz. Yalnız yukarıda yaptığımız son işlemi yani “Yeni Kategori Ekle” butonuna basmıyoruz. Kategori ekleme butonuna basmadan önce alt kategori ismini yazıyoruz ve ardından hangi kategorinin altında yer alacaksa, o kategoriyi “Ebeveyn kategori” olarak seçiyoruz. Aynen şu şekilde;

Hepsi bu kadar. Artık alt kategorileri kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıca alt kategorinin alt kategorisini de ekleyebilirsiniz.

WordPress Admin Paneldeyken Kategori Ekleme

WordPress kategori ekleme yöntemlerinden biriside admin panelden ulaşabileceğiniz bir ekran üzerinden yapılandır. Bunun için admin paneldeyken sırasıyla Admin Panel – Yazılar – Kategoriler yönergelerini izliyoruz.

Daha sonra karşımıza gelen ekranda bulunan “İsim” kısmına kategori ismini yazıyoruz. Bir altında bulunan “Yazı kısa ismi” var. Yazı kısa ismini doldurmanıza gerek yok. WordPress kendisi otomatik olarak yazı kısa ismini yazacaktır. Bu arada yazı kısa ismi demek, kategorinizin url’si demektir. Yani arama motorlarının ilk olarak okuduğu yazı türü demektir. O yüzden bu kısmı geçiyoruz.

Bir alt kısımda ise “Ebeveyn” seçeneği bulunmaktadır. Eğer yazdığımız kategori, alt kategori ise alt kategorimizin bağlı olacağı ana kategoriyi buradan seçiyoruz.

Daha sonraki seçenek olan “Tanım” ise kategorimizin tanımıdır. Eğer kategorileriniz index olarak belirlenmişse, tanım kısmına kategorinize uygun anahtar kelimeler ile kısa bir tanım yazabilirsiniz. Tabi tanım kısmı sadece seo için değil kullanıcı içinde yazılabilir.

Örneğin eklediğiniz kategorinin altında ne tür yazılar yayınlanacağı, hangi tür içeriklere yer verileceği konusunda bilgilendirici bir tanım yapabilirsiniz. Bu tanımı yaptığınız zaman, kullanıcı sitenizin ilgili kategorisini seçtiği zaman, o kategorinin tanımı görünecektir. Son olarak “Yeni Kategori Ekle” butonuna basıyoruz ve wordpress kategori ekleme işlemini bitiriyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here