Ana sayfa Blog İpuçları WordPress Eklenti Kurma | Resimli Anlatım

WordPress Eklenti Kurma | Resimli Anlatım

1172
0
PAYLAŞ
wordpress-eklenti-kurma
wordpress-eklenti-kurma

Merhaba arkadaşlar, yeni ve bilgilendirici bir makale ile tekrar karşınızdayım. Bu yazımızda sizlere resimli ve detaylı bir şekilde wordpress eklenti kurma işlemlerini anlatacağım.

WordPress dünya da çok yaygın kullanılan bir blog sistemidir. WordPress’in bu kadar yaygın olmasının sebebi ise kod yazmayı bilmeyenlerin bile rahatlıkla kullanabilmesidir. WordPress’in bizlere sunduğu ücretli ve ücretsiz eklentiler ile oluşturduğunuz blogları daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz.

Zaten wordpress’in en önemli özelliği eklentileridir. Çünkü bizim gibi acemileri kodlarla uğraştırmadan ve çok basit yöntemlerle blogumuzu yönetmemizi sağlıyor.

Sizlere wordpress eklenti kurma işlemini 2 yöntem ile göstereceğim. İlk yöntemi anlatırken seo by yoast eklentisinin kurulumunu birlikte yapacağız. İkinci yöntemi anlatırken de WP Subscribe Pro eklentisini beraber kuracağız.

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sizlere ilerleyen yazılarımızda seo by yoast eklentisinin ayarlarını resimli olarak anlatacağız. Ama bu anlatımı yapmadan önce ilgili eklentinin wordpress sitemizde kurulu olması gerekiyor. Yazımızın konusu da zaten wp eklenti kurulumu olduğu için bir taşla iki kuş vurmuş olacağız. Şimdi wp eklenti kurulumunun ilk yöntemini, daha sonra da ikinci yöntemini anlatacağım.

1.Yöntem: Sadece Admin Panel Kullanarak Eklenti Kurulumu

Sadece admin paneli kullanarak çok basit bir şekilde wordpress sitemiz için ilgili eklentiyi kuracağız. Bu yöntemde hiçbir şekilde ekstra işlemler yapmıyoruz ve tema kurar gibi eklenti kuruyoruz. Sadece hangi eklentiyi kurmak istediğimizden emin olmalıyız.

Biz wordpress’in en iyi seo eklentileri arasında yer alan seo by yoast eklentisini wpacemi.com için kuracağız. Şimdi adım adım eklentimizi kuralım.

1.ADIM: Yeni Eklenti Kurmak

İlk adım olarak wordpress sitemizin admin paneline giriş yapıyoruz. Admin panel ekranının sol menüsünde bulunan “Eklentiler” kısmındaki “Yeni Ekle” linkine tıklıyoruz.

wp-yeni-eklenti-eklemek

Daha sonra karşımıza eklentiler ile ilgili bir sayfa geliyor. Bu sayfada öne çıkan, önerilenler, favoriler ve popüler eklentilerin listelerini kolaylıkla görebilirsiniz. Ama biz kurmak istediğmiz eklentinin ismini yazarak bulmak istiyoruz.

Bunu yapmak için yeni eklenti ekleme sayfasının (alttaki sayfa) sağ üst kısmında bulunan arama motorunu kullanacağız.

wp-seo-eklentisi-kurulumu

Arama kısmına “seo by yoast” yazıyoruz ve klavyede bulunan “Enter” tuşuna basıyoruz. Arama yaptıktan sonra, yüklemek istediğimiz eklenti karşımıza çıkıyor. Yükleyeceğimiz eklentinin isminin üzerine tıklıyoruz.

wp-yeni-eklenti-kurmak

Daha sonra eklentinin bilgilerinin yer aldığı detaylar sayfası karşımıza çıkıyor. Bu sayfada ilgili eklentinin güncellemeleri hakkındaki bilgileri, eklenti hakkındaki sıkça sorulan soruları, ekran görüntülerini ve kullanıcı yorumlarını görebilirsiniz.

Biz bu sayfanın sağ alt kısmında bulunan “Hemen Yükle” butonuna basıyoruz ve eklentiyi wordpress sitemize kuruyoruz.

resimli-eklenti-kurulumu

2.ADIM: Eklentiyi Çalıştırmak

Seo by yoast eklentisinin yükleme işlemi bittikten sonra, sıra eklentinin etkinleştirilmesine geldi. Bunun için isterseniz eklentiyi yüklediğiniz sayfada bulunan “Etkinleştir” butonuna basarak eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

Veya sırasıyla Admin Panel – Eklentiler – Yüklü Eklentiler yönergelerini izleyerek de eklentinizi çalıştırabilirsiniz.

wp-eklenti-etkinlestirmek

2.Yöntem: WordPress Manuel Eklenti Kurulumu

WordPress manuel eklenti kurulumu da oldukça kolay bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılmasının amacı, elinizde rar veya zip halinde olan bir eklentinin kurulmasıdır. Genellikle premium eklentiler bu yöntem ile kurulmaktadır. Ben sizlere manuel eklenti kurulumunu tek bir adım da göstereceğim.

Manuel yöntem ile kuracağımız eklentinin ismi WP Subscribe Pro eklentisidir. Bu eklenti ile izinli e-bülten listeleri oluşturabilirsiniz. Ben bu eklentiyi mythemeshop üzerinden daha önce satın almıştım. Ve eklentinin dosyasını zip olarak bilgisayarıma indirmiştim. Buyrun, hep birlikte WP Subscribe Pro eklentisini manuel olarak yükleyelim.

1.ADIM: Eklentiyi Yüklemek ve Etkinleştirmek (Tek Adım)

İlk olarak Admin Panel – Eklentiler – Yeni Ekle yönergelerini takip ediyoruz. Karşımıza yukarıdaki eklenti yükleme sayfasının aynı çıkıyor. Bu sayfanın sol üst kısmında bulunan “Eklenti Yükle” butonuna basıyoruz.

wp-manuel-eklenti-yuklemek

Eklenti yükle butonuna bastıktan sonra aşağıya doğru yeni bir bölüm açılıyor. Bu bölümde bulunan “Dosya Seç” butonuna basıyoruz.

wp-manuel-eklenti-kurulumu

Dosya seçme butonuna bastıktan sonra karşımıza bir dosya yönetim penceresi açılıyor. Bu pencereden yüklemek istediğimiz eklentiyi buluyoruz ve eklentinin zip uzantılı dosyasına tıklıyoruz. Ardından dosya yönetim penceremizin sağ alt kısmında bulunan “Aç” butonuna tıklıyoruz.

wp-manuel-eklenti-kurmak

Bu işlemleri sırasıyla yaptıktan sonra, tekrar karşımıza gelen eklenti yükleme sayfasında bulunan “Hemen Yükle” butonuna basıyoruz ve yeni eklentimizi manuel olarak kuruyoruz.

wp-manuel-eklenti-hemen-yukle

Eklentiyi yükledikten sonra, karşımıza gelen sayfada ki “Eklentiyi Etkinleştir” butonuna basıyoruz ve yeni eklentimizi çalıştırıyoruz.

Kısaca wordpress eklenti kurulum yöntemleri bu şekildedir. Bir yöntem daha var. Ama o yöntemi ilerleyen günlerde, yine okuduğunuz bu sayfaya ilave bilgi olarak yazacağım. Umarım bu makalemiz işinizi görmüştür. Bizi takip etmeniz dileğiyle, daha nice yazılarda görüşmek üzere…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here