Ana sayfa Blog İpuçları Ücretli Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Konu !

Ücretli Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Konu !

695
0
PAYLAŞ
web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler
web sitesi yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Ücretli web sitesi veya blog yaptırmanın bir çok nedeni vardır. Ücretli web sitesi yaptırmanızın en önemli sebeplerinden birisi de web sitesi veya blog açmayı bilmemenizdir. Merak etmeyin, ilerleyen yazılarımızda sizlere çok detaylı olarak kendi sitenizi kurabileceğiniz anlatımlar yapacağız. Ama bugünkü yazımızın konusu bu değil. Sizlere profesyonel yani ücretli web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gereken hususları anlatacağız.

Gerek vaktinizin olmaması gerekse kendinize bir web sitesi açmak için güvenmemeniz profesyonellerden ücretli yardım almanıza neden olabilir. Bu gayet tabii yani doğal bir şeydir. İşte burada ücretli web sitesi kurdururken muhakkak dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu önemli hususlara eğer dikkat etmezseniz, siteniz belkide geri dönülmeyecek şekilde silinebilir.

Ücretli Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var ama ben sizlere en önemli noktaları 10 madde halinde sıralayacağım.

1- Ücretli Hizmet Verecek Kişi Veya Firmayı Seçmek

Ücretli web sitesi yaptırırken ilk dikkat edeceğiniz nokta ücretli hizmet verecek şahıs veya firmayı seçmektir. Çünkü piyasada o kadar çok webmaster varki, bunlardan bir çoğu dolandırıcı. Birçoğu da benim gibi kendi çapında bir şeyler yapmış ve öğrenmiş, bunları paraya çeviriyor. Aman benim gibi birisine yaptırmayın 🙂 Açık konuşuyum ben olsam yaptırmam ama piyasada bahsettiğim tarzda çalışan çok fazla insan var. Ücretli destek alacağınız kişi veya firmanın referanslarına mutlaka bakın. Ancak, her gösterilen referansa da inanmayın. Birçoğu sırf güçlü görünüyüm diye kurumsal firmaların isimlerini referanslarında kullanıyor.

Mutlaka iş yaptıracağınız webmaster’ın size verdiği referanslarını telefon ile arayın ve webmaster’ın o firmaya verdiği hizmet hakkında bilgi alın. Korkmayın ! Üstüne basa basa söylüyorum, referanslarında bir kaçını telefon ile mutlaka arayın ve görüşlerini alın.

2- Ücretli Hizmet Verecek Firma ve Şahısları Bir Listede Toplayın

Birinci madde de belirttiğimiz gibi piyasada 1000’lerce webmaster var. Siz bu firma ve şahısların referanslarına göre ve yaptığı hizmete göre kendinize bir liste oluşturun. Böylece, aklınıza yatan bir webmaster’ı daha sonra kaybetmemiş olursunuz. Ayrıca, gereksiz bilgi kirliliğinden de kurtulmuş olursunuz.

3- Sakın Kazıklanmayın !

Evet bu nokta çok önemli. Çünkü, yaptıracağınız iş hakkında 100’lerce farklı fiyat alabilirsiniz. Bu da sizi sakın yanılgıya düşürmesin. Birçok webmaster maalesef müşterilerini kazıklamak için elinden geleni yapıyor. Eğer sıfırdan bir kodlama yapılmayacaksa bir hizmetin fiyatı bellidir. Eğer kazıklanmak istemiyorsanız, web sitesini hangi tarzda yaptıracağınıza karar vermelisiniz. Örneğin size bazı platform isimleri verebilirim; wordpress, joomla, php v.b… Ama size tavsiyem wordpress tabanlı bir site yaptırmanızdır. Eğer hazır wordpress teması kullanılacaksa, fiyatları 15 Dolar ila 60 Dolar arasında değişmektedir. Webmaster’ın hazır tema kullanımında tek yaptığı şey siteyi açmak ve genel düzenlemeler yapıldıktan sonra size teslim etmektir. Birçok kişi de bu hizmeti 200-350 TL arasında yapmaktadır. Ama biz size bunun nasıl yapıldığını ilerleyen yazılarımızda ücretsiz olarak anlatacağız.

Eğer sıfırdan bir kodlama yaptırmayacaksanız, bir web sitesine 2000 TL’den fazla para vermeyin.

4- Domain (Alan Adı)’nı Kendi Üzerinize Kayıt Ettirin !

Bu nokta da çok önemli, çünkü alan adı sizin üzerinize kayıtlı ise zamanı geldikçe kendi hür iradenizle uzatabilirsiniz. Eğer alan adınız webmaster üzerine kayıtlı ise belki süre uzatımında sizden ekstra paralar isteyecektir. Hatta daha da ileri gidip, siz alan adına o kadar para vermiyeceğinizi söylediğinde, alan adınızı iptal bile edebilecektir. Bu yüzden alan adınızı kendi üzerinize kayıt ettirin ve tüm süre uzatımlarını da kendi üzerinizden yapın.

5- Hosting (Web Sitesi/Blog Barındırma) Hizmeti !

Kesinlikle ama kesinlikle hosting size ait olsun. Aynı alan adı gibi hosting noktasında da webmaster istediği oyunu oynayabilir. Hadi webmaster’ın iyi niyetli olduğunu farz edelim. Ola ki webmaster’ınız rahatsızlandı (hastalandı) ve hosting süreniz de bitmek üzere. İşte bu nokta da eğer hosting süre uzatımı yapmazsanız tüm web sitenizdeki bilgiler hosting’inzle beraber silinebilir. Hostingi kendi üstünüze kayıt ettirin.

6-  Web Sitenizin Veri Tabanı Kendi Host’unuzda Çalışsın !

Birçok webmaster iş yaptığı firmanın veri tabanını kendi sunucularında çalıştırıyor. Siz belki web sitenizin kendi hosting hesabınızda barındırıyor olabilirsiniz ama veri tabanı webmaster’ın hesabından çalışıyorsa, webmaster’da kendi hostinginin süresini uzatmazsa, tüm veri tabanınız bir anda silinebilir.

Mutlaka tüm veri tabanınız kendi sunucularınızda çalışsın. Benim 6 yıllık bir web sitem aynen bu şekilde silindi ve hiçbir şey yapamadım.

7- Web Sitesi Yaptırmadan Önce Kararınız Net Olsun !

Eğer ücretli hizmet alacağınız webmaster ile çalışma esnasında ve sonrasında sıkıntı ve problem yaşamak istemiyorsanız, mutlaka çalışma öncesinde yapılacaklar listesi hazırlayın. Yani yaptıracağınız bir web sitesinde nelerin olmasını istiyorsanız, mutlaka onları net olarak yazın. Böylece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

8- Bedava Veya Çok Ucuza Satılan Eklentilere Kanmayın !

Bazı webmaster’lar sizin web sitenizden istediklerinizi ücretsiz veya çok ucuza satılan küçük bir eklenti ile çözebilir. Ve bunu size ben kodladım diye yutturabilir. Bu yüzden webmaster’ın eklenti ile çözebileceği şeyi, siz mutlaka internette araştırın. Örneğin interaktif türkiye haritası. Bu harita ile türkiye’nin herhangi bir şehrine tıkladığınız zaman size gösterilmesi istenilen şeyleri gösterir. Kurumsal firmaların web sitelerin interaktif türkiye haritası oldukça popülerdir. Belki de webmaster’ınız size bunu kendisinin kodladığı yalanını bile söyleyebilir. Uyanık olun ve sakın acele etmeyin !

9- Eğer Bir Yalan Yakaladıysanız Üstelemeyin !

Eğer ücretli hizmet veren firma veya şahsın bir yalanını yakaladıysanız, sakın üstelemeyin ve işi hemen bıraktırın.

10- İstediğinizi Almadan Bırakmayın !

Ücretli web sitesi yaptırırken başlangıçta cüzi bir avans verebilirsiniz. Ama sakın istediklerinizi yaptırmadan ve işinizi bitirtmeden paranın kalan kısmını vermeyin. Aksi halde size yalandan hastaydım, trafik kazası yaptım v.b.. yalanlar söyleyerek oyalayabilir ve yıldırabilir. Bu yüzden istediğiniz alana kadar paranın kalan kısmını vermeyin ve hep ipleri kendi elinizde tutun !

Son Sözler…

İşini düzgün yapan ve hakkını veren webmaster’lar lütfen alınmayın. Çünkü yukarı da tanımladığım webmaster kimliği sizler için değildir. Ben yıllarca webmaster’lar ile çalıştım ve bunlar arasında maalesef %80 üçkağıtçı olanlara denk geldim. Piyasada belki 1000’lerce bu işi yapan varsa, 50 tanesi işini hakkıyla yapıyordur.

Ve kimse kendini atomu buldum sanmasın, çünkü bu işleri yapanlar kendisini öyle zannediyor !

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here