Ana sayfa Blog İpuçları Resimli WordPress Tema Değiştirme Nasıl Yapılır?

Resimli WordPress Tema Değiştirme Nasıl Yapılır?

1492
0
PAYLAŞ
wordpress-tema-degistirme
wordpress-tema-degistirme

Merhaba arkadaşlar, daha önceki yazımızda wordpress tema değiştirmeden önce yapılması gerekenleri yazmıştık. Bu yazımızda ise sizlere adım adım ve resimli olarak wordpress tema değiştirmeyi göstereceğim. Temanızı nereden almış olursanız olun farketmez. İlk adımdan sonraki tüm adımlar tüm wordpress siteleri için aynıdır. Ben yeni temamı themeforest sitesinden aldım. Bu yüzden wordpress tema değiştirme yazımıza tam en başından yani themeforest’tan başlıyorum.

Adım Adım WordPress Tema Değiştirmek

1- Themeforest’tan Tema İndirmek

İlk olarak themeforest’tan lisansslı bir tema alıyorum. Daha sonra themeforest hesabımın adının yazıldığı bölüme mouse ile geliyorum ve açılan menüden “Downloads” linkine tıklıyorum. Karşıma themeforest’tan satın aldığım tüm envanterlerin listesi geliyor. Ben buradan “newsmag” temasını indireceğim.

wordpress-tema-degistirme

Daha sonra “newsmag” temasının yanındaki yeşil renkli buton olan “Download” butonuna tıklıyorum. Açılan menüden ise “Installable WordPress file only” linkine tıklıyorum ve indirme işlemim başlıyor. Yeni wordpress tema dosyamı zip veya rar olarak bilgisayarıma indiriyorum.

themeforest-tema-indirme

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, sıra geldi temamızı mevcut sitemize yüklemeye ve aktif hale getirmeye. Şimdi ikinci adıma geçebiliriz.

2- Yeni Temayı WordPress Siteye Yüklemek

Şimdi indirdiğimiz dosyayı wordpress sitemiz yükleyeceğiz. Bunun için şu şekilde bir yol izliyoruz. İlk olarak wordpress admin panele giriş yapıyoruz. Admin panelin sol tarafında bulunan menüden sırasıyla Görünüm – Temalar menüsüne tıklıyoruz.

wordpress-tema-yuklemek

Daha sonra karşımıza gelen ekranın sol üst kısmında bulunan “Yeni Ekle” butonuna tıklıyoruz.

wordpress-yeni-tema-eklemek

Yeni ekle butonuna basdıktan sonra karşımıza farklı bir sayfa gelecek. Bu sayfadan isterseniz ücretsiz yayınlanan wordpress temalarınıda sitenize yükleyebilirsiniz. Ama biz buraya kendi temamızı yükleyeceğiz. Bunun için karşımızdaki yeni sayfanın üst kısmında bulunan “Tema Yükle” butonuna basıyoruz. Tema yükle butonuna basdıktan sonra aşağıya doğru bir kısım açılacak. Bu kısımda “Eğer elinizde .zip biçiminde bir tema varsa, buradan yükleyerek kurabilirsiniz.” şeklinde bir yazı yer alıyor. Siz bu yazının hemen altında bulunan “Dosya Seç” butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra ise “Hemen Yükle” butonuna basıyorsunuz ve temamız wordpress sitemize yükleniyor.

wordpress-yeni-tema-yuklemek

Tabi burada şu soru kafanıza takılmasın. Hemen yükle butonuna basdıktan sonra, tema sitenizin veritabanına yükleniyor. Yani mevcut temanız henüz değişmiyor. Mevcut temanızı bir sonraki adımda değiştireceğiz.

3- Yeni Temayı Çalıştırmak

Yeni temamızı wordpress’e yükledikten sonra sıra geldi temamızı etkinleştirmeye. Bu yapmak için ilk aşamada yaptıklarımızı tekrarlıyoruz. Yani, admin panelin sol menüsünde bulunan Görünüm – Temalar linkine tıklıyoruz. Linke tıkladıktan sonra yeni temamızın yüklendiğini görebiliyoruz.

wordpress-yeni-tema

Yeni temamızı eğer bu ekranda görebiliyorsak buraya kadar her şey tamam demektir. Şimdi işin en can alıcı noktası olan yeni temayı etkinleştirmeye sıra geldi. Bunun için yeni eklenen temamızın üzerine tıklıyoruz. Daha sonra karşımıza gelen ekranın alt kısmında bulunan “Etkinleştir” butonuna tıklıyoruz.

Artık yeni temamız kullanıma hazır. Şimdi eski temamızda bulunan tüm kodları ve diğer her şeyi yeni tamamıza uygulayabiliriz. Yalnız yeni temamızı yükledikten sonra resimleri çok bozuk görünebilir. Tema değiştirdikten sonra resimleri optimize etmek isimli bir sonraki makalemizde bunu detaylı ve resimli olarak anlatacağız.

Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim, gelecek yazılarda görüşmek dileğiyle…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here