Ana sayfa Blog İpuçları Newspaper Teması Mobil Yazı Boyutu Sorunu ve Çözümü | Resimli Anlatım

Newspaper Teması Mobil Yazı Boyutu Sorunu ve Çözümü | Resimli Anlatım

1382
2
PAYLAŞ
newspaper-temasi-mobil-yazi-boyutu-sorunu-ve-cozumu
newspaper-temasi-mobil-yazi-boyutu-sorunu-ve-cozumu

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere oldukça popüler bir wordpress teması olan newspaper temasının mobil cihazlarda ortaya çıkan yazı boyutu sorununun çözümünü anlatacağız. Aslında oldukça basit bir yöntem ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Yalnız burada anlattığımız newspaper teması mythemeshop ürünü olan bir temadır. Yani diğer newspaper temalarındaki sorun değildir. Eğer kullandığınız tema ile ilgili çözemediğiniz sorunlar varsa lütfen bana iletin. Eğer elimde o tema varsa, çözümünü birlikte yapabiliriz.

Newspaper Teması Yazı Boyutu Mobil Cihazlarda Çok Büyük Görünüyorsa !

Newspaper teması oldukça hızlı ve seo uyumlu wordpress temalarındandır. Yalnız bu temanın küçük bir sorunu bulunmakta. Bu sorun özellikle mobil cihazlarla blogunuza giren ziyaretçilerinizi çok rahatsız etmektedir. Yani yazı boyutu sorunu. Bu sorunun çözümü oldukça basittir. Mobil cihazlarda ortaya çıkan yazı boyutu sorunun çözümünü aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

1- Doğru Newspaper Teması mı?

İlk olarak sorunu çözeceğimiz temanın hangi newspaper teması oluğunu biliyormuyuz. Eğer aşağıdaki görselde ki newspaper teması ise yazımın kalan kısmını okumaya devam edebilirsiniz. Kullandığınız temayı öğrenmek için sırasıyla Admin Panel – Görünüm – Temalar yolunu izleyebilirsiniz.

newspaper-teması

2- Mobil Cihazlarda ki Yazı Boyutu Sorununu Çözeceğimiz Bölüme Gidin !

Kullandığımız newspaper temasını öğrendikten sonra, sıra asıl sorunu çözeceğimiz yeri bulmaya geldi. Bunun için admin panel ekranının en üst kısmında bulunan “Theme Options” yani tema ayarları linkine tıklıyoruz.

newspaper-temasi-ayarlari

Theme options (tema ayarları) linkine tıkladıktan sonra newspaper temasının temel tema ayarlar sayfasına geliyoruz. Bu sayfada mevcut temamızın birçok ayarını yapabiliyoruz. Ama bizim burada yapacağımız şey basit bir kod ekleyerek mobil cihazlar için yazı boyutu sorununu tamamen ortadan kaldırmak yani çözmek.

Tema ayarları sayfasının sol kısmında aşağıya doğru uzanan bir menü bulunmakta. Bu menüler arasından “Styling Options” türkçesi stil ayarları yazan linke tıklıyoruz.

newspaper-temasi-stil-ayarlari

Styling options yani türkçesi stil ayarları demektir. Stil ayarları sayfasının alt kısmına geliyoruz. Alt kısımda “Custom CSS” diye bir bölüm bulunmaktadır.

Custom CSS bölümüne bazı kodları ekleyerek wordpress temasının stil ayarlarını değiştirebilirsiniz. Custom css bölümü ile aslında pek çok ayar üzerinde de değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin breadcrumbs ayarları, navigasyon menü ayarları v.b… Ama ben sizlere yazı boyutu probleminin çözümü için gereken kodları ve nereye yazılacağını göstereceğim.

3- Mobil Cihazlardaki Büyük Yazı Boyutu Sorununu Çözecek Olan CSS Kodu

Custom css bölümüne tıklıyoruz.

newspaper-temasi-css-ayarlari

Bu kısıma geldikten sonra, aşağıya yazdığımız kodları aynen buraya yazıyoruz.

@media screen and (max-device-width: 480px){
body{
-webkit-text-size-adjust: none;
}
}

Bu css kodlarını yazdıktan sonra, bulunduğunuz sayfanın sağ alt kısmında bulunan “Save Changes” yani değişiklikleri kaydet butonuna tıklıyoruz ve yaptığımız tüm değişiklikleri kaydediyoruz.

newspaper-temasi-ayarlari-kaydetmek

İşte hepsi bu kadar basit arkadaşlar. Şimdi bu kodun işe yarayıp yaramadığını görmek için ilk olarak kod eklenmeden önceki mobil cihaz ekran resmini koyalım. Daha sonra kod eklendikten sonraki ekran görüntüsünü koyalım. Bakalım gerçekten sorunu çözebilmişmiyiz.

newspaper-mobil-yazi-buyuklugu

Yukarıda ki kod eklendikten önce ve kod eklendikten sonraki değişen yazı boyutunu aynı anda görebiliyorsunuz. Biz yaptık ve oldu arkadaşlar. Sizlerde bu basit yöntem ile newspaper teması mobil yazı boyutu sorununu rahatlıkla çözebilirsiniz.

Eğer aklınıza takılan başka şeyler varsa ki bu çok basit şeyler de olabilir, lütfen çekinmeden yazılarımın yorum kısmından sorun. Vaktim oldukça tüm sorunların çözümlerini anlatmaya çalışacağım.

Yazım umarım sizlere faydalı olmuştur, başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

2 YORUMLAR

    • Çok teşekkür ederim engin bey. Anlatımları yaparken, karşımızdakinin hiçbir şey bilmediğini farz ederek, detaylıca anlatmaya çalışıyoruz. Umarım faydalı olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here