Ana sayfa Blog İpuçları Mükemmel Bir Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Mükemmel Bir Kurumsal Web Sitesi Nasıl Olmalı?

1519
1
PAYLAŞ
kurumsal-web-sitesi, kurumsal-web-sitesi-tasarimi, kurumsal-web-sitesi-dikkat-edilecekler
kurumsal-web-sitesi, kurumsal-web-sitesi-tasarimi, kurumsal-web-sitesi-dikkat-edilecekler

Merhaba arkadaşlar, çok yakında yeni bir tane kurumsal web sitesi kuracağım. Ama kurumsal web sitesini kurmadan önce sizlere kurumsal firmaların web sitelerinin nasıl olması gerektiği hakkında bazı önerilerim olacak. Ayrıca, ilerleyen yazılarımda, adım adım kurumsal web sitesi kurmak hakkında detaylı bir anlatımım da olacak.

Şimdi asıl konumuz olan kurumsal firma web sitesinde neler olmalı ve nelere dikkat edilmeli sorularını yanıtlayalım.

Kurumsal Web Sitesinde Hangi Sayfalar ve Bölümler Olmalı?

Kurumsal web sitesi hazırlamak aslında çok kolay görünebilir. Ama işin aslı öyle değildir. Çünkü kurumsal web siteleri hazırlanırken birçok şeye dikkat edilmesi gerekir, aksi halde istenilen verim elde edilemez.

Bu yüzden, kurumsal bir firmanın web sitesini hazırlamadan önce bazı şeyleri yapmamız gerekir. Yani ön hazırlık aşaması çok önemlidir.

Peki ön hazırlık aşamasında neler yapmamız gerekiyor?

İlk olarak, ilgili firmanın tüm bilgilerinin elinizin altında olması gerekiyor. Bu bilgiler sırasıyla şunlardır;

 • Kurumsal firmanın ticari adı (yani tam adı),
 • Kurumsal firmanın detaylı adres bilgileri,
 • Kurumsal firmanın telefon, fax ve varsa diğer iletişim bilgileri,
 • Kurumsal firmanın e-mail bilgileri (eğer yoksa, kaç adet ve firmanın hangi bölümleri için mail açılacaksa, onların detayları. Örneğin lojistik, muhasebe ve iletişim (genel)),
 • Kurumsal firmanın yönetim kadrosu ve işleyiş şeması,
 • Kurumsal firmanın hakkımızda, tarihçe, şirket politikaları, faaliyet alanları, misyonu, vizyonu ve kariyer sayfası yazıları mutlaka olmalı (önceden hazırlanmalı),
 • Kurumsal firmanın tüm görsel logoları,
 • Kurumsal firmanın referansları ve referans resimlerinin tümü,
 • Varsa devam eden projelerin bilgileri,
 • Basında çıkan haberler varsa, bunların bilgi ve dökümanları.

Yukarıda maddeler halinde yazdığımız şeylerin mutlaka ilgili firmanın web sitesi yapılmadan önce hazırlanmalı. Eğer tüm veriler ve bilgiler elinizin altında olursa, kısa sürede ilgili firmanın web sitesini hazırlamış olursunuz.

Yukarıdaki bilgileri kullanarak ve sağlam bir tema seçerek harika bir kurumsal web sitesi hazırlayabilirsiniz. Bunların dışında bazı önerilerim olacak ki bunlar kurumsal web sitenizin başarılı olmasına ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Kurumsal Web Sitesi için Bazı Öneriler

E-Bülten Aboneliği: Eğer kurumsal bir firmaysanız, mutlaka sitenizde e-bülten aboneliği olmalı. E-bülten aboneliği ile binlerce kişiye aynı anda ulaşma şansınız olacaktır. Örneğin, firmanızda staj boşluğu olabilir ve stajyer arayabilirsiniz. Bu durumda e-bülten abonelerinize ulaşarak rahatlıkla bu boşluğu doldurabilirsiniz. Aynı şekilde işçi bulma konusunda da harika bir yöntemdir.

Google Maps: Frima sitenizin iletişim sayfasında mutlaka google maps kullanmalısınız. Çünkü, google maps hem arama motorlarında hemde kullanıcının mobil cihazında bir çok işlevselliği sunmaktadır. Sizi arayanlar google maps haritası sayesinde navigasyonuna kolaylıkla ekleyebilir.

Google Business: Google’ın bir başka ücretsiz ürünü olan google business servisini mutlaka adres onaylı olarak kullanmalısınız. Böylece google’da bir ayrıcalığınız daha olur.

Müşteri Yorumları: Kurumsal web sitesinde mutlaka müşteri yorumlarına yer vermelisiniz. Bu sizi bir adım daha öne çıkarır.

Canlı Destek: Bu çok önemli değil ama bazı firmalar anlık mesajlaşmalar sayesinde kazanç sağlayabilir. Canlı destek paneli tamamen firmanızın yapısı ve işlevi ile alakalı olup, duruma göre tavsiye edilebilir.

İş Başvurusu: Eğer sıklıkla eleman ihtiyacınız oluyorsa, sitenizin bir yerine iş başvurusu yapabilmek için sayfa oluşturmalısınız. Yalnız bu sayfada, iş başvurusu yapacak kişinin cv’sini gönderebilmesi şart. Yani dosya yükleme yeri mutlaka olmalı.

Belge İndirme Bölümü: Kullanıcıların işine yarayabilecek belgeleri kolaylıkla indirmelerine imkan tanıyan bir bölüm oluşturmanız da fayda var. Örneğin, ts ve tse belgeleri, marka tescil belgeleri v.b…

Duyurular: Duyurular kısmını kurumsal sitenizin anasayfasına koyabilirsiniz. Böylece firmanız ile ilgili yapacağınız tüm duyuruları, sitenize girenler kolaylıkla okuyabilir. Ayrıca, tüm duyuruların listelendiği bir de arşiv sayfası yapmanızda fayda var.

Blog: Kurumsal web sitelerinde eğer blog dediğimiz bölümde olursa, arama motorlarında 1 adım daha öne çıkabilirsiniz. Tabi blog derken her telden yazmanız anlamına gelmemeli. Örneğin firmanın faaliyet alanı enerji ise blog kısmında sadece enerji adına faydalı makaleler paylaşmalısınız.

Eğer yukarıda önerdiğim sayfa ve bölümleri oluşturursanız, kurumsal firmanızın web sitesi google gözünde daha ayrıcalıklı bir yerde olur.

Ayrıca, zorunlu web sitesi yasası ile sitenizin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Peki zorunlu web sitesi yasasında hangi maddeler bulunmaktadır.

Zorunlu Web Sitesi Yasası Gereğince Sitenizde Neler Olmalı ?

Kurumsal web sitenizde mutlaka olması gereken bilgiler şunlardır;

 • Firmanın mersis numarası,
 • Ticaret ünvanı,
 • Firmanın sermaye bilgileri,
 • Paydaş bilgileri ve oranları,
 • Firma denetçisinin adı, soyadı, ünvanı, yerleşim yeri, tescilli şubesi bilgileri,
 • Son 3 yılın finansal raporları,
 • Son 3 yılın faaliyet raporları,
 • Firmanın bilanço bilgileri,
 • Genel kurul toplantı duyuruları,
 • V.b… bilgiler mutlaka kurumsal web sitenizde olmalı.

Gelecek yazılarımızda görüşmek üzere. Kafanıza takılan her türlü soruyu yorum kısmından sorabilirsiniz.

1 YORUM

 1. çok güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler. adım adım firma sitesi kurulumu ve wordpress kurumsal firma temaları hakkında da paylaşımlar bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here