Ana sayfa Blog İpuçları Hızlıca WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

Hızlıca WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır?

1314
0
PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere hızlı ve doğru şekilde wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır anlatacağız. Kalıcı bağlantılar aslında bir web sitesi için çok önemlidir. Çünkü sitenizin veya blogunuzun arama motorlarında üst sıralarda yer alması için çok önemli bir etkiye sahiptir.

Bu yüzden kalıcı bağlantı ayarlarını sitenizi açar açmaz hemen yapmalısınız. Aksi halde 100’lerce yazı yayınladıktan sonra kalıcı bağlantı ayarlarını değiştirmek, sitenizin arama motorlarında görünürlüğü açısından olumsuz olabilir. Bu yüzden wordpress açtıktan sonra yapmanız gerekenler’in en başında wordpress kalıcı bağlantı ayarları yer almaktadır. Şimdi sizlere detaylı, resimli, hızlı ve doğru bir şekilde wordpress kalıcı bağlantı ayarları yapımını anlatacağım.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

İlk olarak admin panele giriş yapıyoruz. Admin panelde Ayarlar – Kalıcı Bağlantılar yönergesi ile kalıcı bağlantıların ayarlarını yapacağımız sayfaya geliyoruz.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları sayfasına geldikten sonra karşımıza alttaki ekran çıkıyor.

Bu sayfada bağlantılarımızın nasıl olacağını seçeceğiz. Kalıcı bağlantımızı seçmeden önce, dilerseniz bu sayfadaki seçeneklerin ne anlama geldiğini söyleyelim.

  • http://www.wpacemi.com/?p=123 : Bu kalıcı bağlantı şekli seo açısından en kötü tercihtir. Çünkü google gibi birçok arama motoru, sizin sitenizin ilk olarak kalıcı bağlantılarını dikkate alır. Eğer URL’nizin sonunda bu örnekteki gibi hiç bir anlam ifade etmeyen sayılar varsa, muhtemelen emek verdiğiniz yazıları kimse bulamıyacaktır. Bu yüzden bu seçeneği kafadan eliyoruz.
  • http://www.wpacemi.com/2017/03/15/ornek-yazi/ : Bu bağlantı şeklinide pek tavsiye etmem. Çünkü yazdığınız yazının başlığı biraz uzunsa, muhtemelen bu kalıcı bağlantı şekli seo ve kullanıcı açısından ciddi zorluk çıkartacaktır. Bu yüzden bu seçeneği de eliyebilirsiniz.
  • http://www.wpacemi.com/2017/03/ornek-yazi/ : Bir üstteki bağlantıya benzer bir kalıcı bağlantı şeklidir. Bu yüzden bunu da tavsiye etmem.
  • http://www.wpacemi.com/arsivler/123 : Bu bağlantı yapısını da tavsiye etmiyorum ve geçiyorum.
  • http://www.wpacemi.com/ornek-yazi/ : Evet, bu gerçekten güzel bir kalıcı bağlantı şeklidir. Hem url’lerin kısa olma durumu hemde gereksiz parametrelerin olmayışı hem seo açısından hemde kullanıcı açısından oldukça iyidir. WordPress için kalıcı bağlantı ayarlarını bu şekilde yapabilirsiniz.
  • Özel Yapı: Bu kısımda ise, bazı permalinkler ile kendi isteğinize göre kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapabilirsiniz. Oldukça kullanışlıdır.

Peki Biz Hangi Kalıcı Bağlantı Ayarını Kullanacağız ?

Bizim wpacemi.com’da tercih ettiğimiz bağlantı şekli “Özel Yapı” olanıdır. Şimdi bu özel yapıyı nasıl oluşturduğumuza bakalım.

İlk olarak özel yapı kalıcı bağlantı şeklinde blogumuzun tam adresi ve url’nin sonuna permalink ekleyeceğimiz kısım var. Biz permalink ekleyerek kalıcı bağlantı ayarımızı yapıyoruz. Yani şu şekilde;

http://www.wpacemi.com//%category%/%postname%.html

Biz burada ilgili yazımızın önce kategorisi ( /%category% ), sonra yazı ismi ( /%postname% ) ve daha sonrada statik bir içerik olduğu yani bir blog olduğunu belirtmek için ( .html ) permalinklerini kullandık.

WordPress kalıcı bağlantı ayarları tamamlandıktan sonra “Değişiklikleri Kaydet” butonuna tıklıyoruz ve kalıcı bağlantı ayarlarımızı kaydediyoruz. Url yapımızı kaydettikten sonra tüm yaptığımız işlemler anında blogunuza yansıyacaktır.

Eğer özel yapı kalıcı bağlantı ayarları için daha farklı bir link yapısı kullanacaksanız wordpress’in using permalinks sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Umarım faydalı olabilmişizdir…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here