Ana sayfa Blog İpuçları Haber Sitesi Açmamak için 8 Sebep

Haber Sitesi Açmamak için 8 Sebep

1167
0
PAYLAŞ
haber-sitesi-acmamak
haber-sitesi-acmamak

Merhaba arkadaşlar, son yıllarda internette yeni bir trend haline gelen haber sitesi açmak daha doğrusu açmamak hakkında size bazı önerilerim olacak. Yalnız, bir sonraki yazımda da neden haber sitesi açmalısınız sorusuna yanıt vereceğim. İlk olarak işin olmayacak kısımlarını bu makalede yazacağım. Daha sonra da size haber sitesi açmak için motivasyon ve fikir verecek olan bir makale yazacağım.

Sorumuzu tekrar soruyoruz, neden haber sitesi açmamalısın.

Haber Sitesi Açmamak için 8 Sebep !

Sorumuzun yanıtını bulmak için ilk yapmamız gereken şey sadece 1 dakika düşünmek. Haber sitesi diyince aklınıza hangi isimler geliyor. Cevap basit; cnn, hürriyet, milliyet, sabah v.b.. liste uzayıp gidiyor. Peki bu haber sitelerinin farkı nedir? Aslında bunun da cevabı çok net. Bu haber siteleri kendisini tüm ülkeye ve hatta dünyaya kanıtlamış sitelerdir. Bu sitelerin çalışma prensibine ve envanterine baktığınız zaman zaten ne demek istediğimi anlarsınız.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu yazımın amacı genel haber sitesi kurmak isteyenler içindir. Yani ulusal haber sitesi kurmak isteyen arkadaşlarımız için. Şimdi sizlere maddeler halinde neden haber sitesi kurmamalısınız bunu anlatacağım. Not: Tekrar söylüyorum, bu yazı sadece genel/ulusal haber sitesi kurmak isteyenler içindir.

1. Domain / Alan Adı Sıkıntısı Var

Eğer genel bir haber sitesi kuracaksanız, alan adınız da muhakkak “haber” kelimesi yer almalı ve domain uzunluğu çok fazla olmamalı. Neden “haber” kelimesi yer almalı? Çünkü, sıfırdan bir haber sitesi olacağı için arama motorlarında haberlerinizin daha üstlerde yer alması için önemli bir etkendir. Ama domain sorgulama sitelerine girdiğiniz zaman, haber kelimeleri ve uzantılarının neredeyse tamamının başkası tarafından satın alındığını da çok rahat görebilirsiniz. Başkasından satın almaya çalıştığınız zaman ise en az 100.000’lerce dolar para isteyeceklerine de eminim. Örneğin haber.com alan adı 450.000 dolara satıldı.

2. Pahalı Temalar ve Yazılımlar

Haber sitesinin görselliği de çok önemli. Ancak asıl mesele bu görselliği işlevsellik ile birleştirebilmektir. Tamam bir çok haber sitesi wordpress alt yapısını kullanıyor. Bunlara en önemli örnek ise gunes.com haber sitesidir. Bu haber sitesi wordpress alt yapısını kullanıyor. Hatta sozcu.com’da yine wordpress’i kullanıyor. Ama bu haber siteleri wordpress’i kullansa bile kullandıkları tema kendi yazdırdıkları temadı. Yani epey pahalı. Bunların dışında birçok haber scripti de satılmaktadır. TE Bilişim en bilinen haber script yazılımcılarındandır. Bu firmanın haber scriptlerinin fiyatları 1000 TL-5.000 TL arasında değişmektedir. Eğer adam akıllı bir tema uygulayacaksanız ki tavsiyem o yöndedir. Muhtemelen 2000-2500 TL civarında para harcarsınız.

3. Editör Kesinlikle Şart !

Genel haber siteleri günlük 10’larca haber girmek zorunda. Aksi halde haber sitesi olma niteliğini kaybeder. Bu yüzden haber yayınlarını düzenleyecek ve yayınlayacak en az 1-2 kişilik editör ekibiniz olmalı. Tabi bu editörler de part time değil tam zamanlı çalışmalı. Bu da size maaş, yemek, yol ve sigorta masrafları olarak geri dönecektir.

4. Haber Ajansı Abonelik Ücretleri !

Evet, bir başka sorun da haber ajanslarının abonelik ücretleri. Eğer haber peşinde koşan bir ekibiniz yoksa ki bu çok zor. Haberleri mecbur ajanslardan almak zorundasınız. Ajans abonelik fiyatları ise ortalama (ulusal haberler için tek ajans fiyatı) aylık 5.000-10.000 TL arasındadır. Eğer başım ağrımasın diyorsanız ve büyük haber siteleri ile birazcık olsun rekabet edeyim diyorsanız en az 1 haber ajansı ile çalışmalısınız.

5. Organik Trafik Almak için Makale Siparişleri

Bu kısım tamamen size kalmış bir durum. Benim vaktim boldur derseniz, ve hem haber sitesini yönetirim hemde makale yazarım derseniz kendiniz yazabilirsiniz. Organik ziyaretçi çekmek için mutlaka haber sitenizde makaleler olmalı. Aksi halde, sitenizden ayrılan ziyaretçilerin yerini dolduramazsınız. Ben uğraşamam derseniz, muhtemelen bu makaleler için toplamda 1000-10000 TL arasında para harcayabilirsiniz. Neden mi? Çünkü haber siteniz genel ve ulusal, bu yüzden her telden çalmanı gerekiyor.

6. Hosting Paketiniz Yüksek Trafiği Kaldıracak mı?

En önemli sorunlardan biriside yüksek ziyaretçi trafiğini kaldırabilecek hosting paketleridir. Eğer haber siteniz belli bir kitleye ulaştıysa, yüksek performanslı hosting paketlerine geçmeniz gerekiyor. Vps/Vds hosting ücretleri ise oldukça yüksek. Eğer siteniz belli bir ziyaretçeyi ulaştığı zaman hostinginiz kaldırmaz ve siteniz çökerse muhtemelen daha önce sitenizi ziyaret edenler bir daha gelmeyecek. Ve ciddi bir trafik kaybınız olacak.

7. Sosyal Medya Çok Önemli

Eğer sıfırdan bir sosyal medya hesabı alıyım ve bunu binlerce kişi beğensin/takip etsin diyorsanız, çok ciddi reklam paraları harcamanız gerekiyor. Facebook reklamları, twitter reklamları v.b… Günümüzde birçok haber sitesinin kullanıcı kitlesinin neredeyse %30’dan fazlası sosyal medya’dan gelmektedir. Bu yüzden ciddi takipçi sayısına sahip sosyal medya hesaplarınız olmalı.

8. Reklam, Reklam ve Reklam

Haber sitenizi reklamlar ile tanıtmadan, ziyaretçi beklememelisiniz. Eğer ulusal haber sitesi kurduysanız, mutlaka birçok platformda reklamını yapmalısınız, google adwords gibi. Reklam maliyeti ise tamamen göreceli bir kavramdır. En az 1000 TL – 100.000 TL gibi geniş bir yelpazede düşünebiliriz (tv ve radyo reklamları gibi).

Son Sözler

Sonuç olarak, eğer genel veya ulusal bir haber sitesi kuracaksanız çok yüklü miktarlarda paralar harcayabilirsiniz. Ve çok ciddi zaman harcamanız da gerekecektir. Tabi tüm bunları harcayıp başarı olma şansınızın da oldukça düşük olduğunu rahatlıkla belirtebilirim.

Üzülmeyin ! Haber sitesi ile başarılı olma şansınız var. Eğer genel ve ulusal haber sitesi fikrinden vazgeçtiyseniz, size daha dar konularda ve tematik haber siteleri kurmanızı öneririm.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here