Ana sayfa Blog İpuçları 2 Dakikada WordPress Siteniz için Alan Adı Uzantılı Mail Hesabı Kurulumu

2 Dakikada WordPress Siteniz için Alan Adı Uzantılı Mail Hesabı Kurulumu

1022
0
PAYLAŞ
alan-adi-uzantili-mail-kurulumu
alan-adi-uzantili-mail-kurulumu

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda sizlere alan adı uzantılı mail hesabı nasıl açılır ve bu mail hesabını ana mail adresinize nasıl yönlendirirsiniz onu anlatacağız. Eğer bir web sitesi kurduysanız, sitenizin daha profesyonel olması için ve güvenliğiniz için sitenizin alan adı ile uyumlu en az 1 adet e-mail hesabınız olmalı. Özellikle kurumsal firma web siteleri ve blogları için alan adı uzantılı mail hesapları çok önem arz ediyor. Ben sizlere bu anlatımı yaparken turhost altyapısını kullandım. İlerleyen yazılarımda cpanel mail kurulumu hakkında da sizlere detaylı bir anlatım yapacağım.

Adım Adım Alan Adı Uzantılı Mail Hesabı Kurulumu

1. ADIM:

Eğer turhost kullanıyorsanız ilk olarak turhost’un müşteri paneli kısmından hesabınıza giriş yapıyorsunuz. Daha sonra sağ üst kısımda hesap isminize tıklıyorsunuz. Ve yönetim paneli seçeneğine tıklıyorsunuz. Alttaki resimdeki gibi.

turhost-mail-kurulumu

2. ADIM:

Karşınıza gelen sayfanın alt kısmında bulunan “Ürünlerim ve Hizmetlerim” bölümünden web sitenizin isminin yazdığı hizmeti buluyoruz. Burada mail kurulumu yapacağınız web sitesi isminin karşısındaki dişli çark simgesi bulunan “yönetim” butonuna tıklıyoruz.

wordpress-mail-kurulumu

3. ADIM:

Yönetim butonuna tıkladıktan sonra, web sitemizin hosting ve alan adı yönetim sayfasına geliyoruz. Hosting yönetim sayfasının sol kısmında aşağıya doğru uzanan bir menü bulunmaktadır. Biz bu menüde “E-Posta Yönetimi” seçeneğini buluyoruz ve tıklıyoruz.

turhost-e-mail-hesabı-kurulumu

4. ADIM:

Açılan sayfada bizim tarafımızdan doldurulacak olan bir form bulunmaktadır. Bu formun en üstünde bulunan “E-Posta” seçeneğine hangi isimle mail adresi kurmak istiyorsak onu yazıyoruz. Biz örnek olması açısından deneme@wpacemi.com yazıyoruz. Unutmayın sadece @wpacemi.com kısmının ön tarafını yazıyoruz, kalan kısmını değil. Aynı alttaki örnekteki gibi. Mail hesap ismini yazdıktan sonra alan adı uzantılı mail hesabı için şifre belirliyoruz. Kullanılacak şifre en az 1 tane büyük harf, en az 1 tane küçük harf, en az 1 tane rakam ve toplamda en az 8 karakter uzunluğunda olmalı. Şifremizi de yazdıktan sonra “Yeni E-Posta Hesabı Oluştur” butonuna tıklıyoruz ve alan adı uzantılı mail hesabı açma işlemleri bitmiş oluyor.

wp-mail-kurulumu

5. ADIM:

Eğer yukarıda ki adımları yaptıysanız artık alan adı uzantılı mail kurulumu tamamlanmış demektir. Şimdi bu mail adresimize nasıl ulaşırız ve gelen mailleri nasıl göreceğiz bunu kısacık anlatalım.

Hosting yönetim panelinde yani e-mail hesabı açtığımız sayfanın sağ kısmında bazı bilgiler bulunmaktadır. Sağ kısmın en altında “Webmail Erişim Bilgileri” başlığının altında 2 adet link bulunmaktadır. Bu iki linkten istediğinize tıklayarak mail hesabınıza ulaşabilirsiniz. Ben burada bulunan webmail.wpacemi.com linkine tıklıyorum.

webmail-kurulumu

Daha sonra karşıma alttaki mail giriş ekranı çıkıyor. Buraya daha önceden isimlendirdiğim mail adresini tam olarak yazıyorum ve şifresini de hemen altına yazıyorum.

webmail-giris-ekrani

Giriş bilgilerini yazdıktan sonra “Oturum Açma” butonuna tıklıyorum. Ve karşıma alttaki ekran geliyor. Bu ekran sadece 1 defa karşınıza çıkacak. İlk açılış ekranında alan adı uzantılı mail hesabınızı hangi e-posta yönetim yazılımı ile kullanmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz. Ben ilk seçenek olan “Horde” yazılımını seçiyorum. Yalnız ilerleyen zamanlarda, diğer yazılımları da seçebilirsiniz. Seçtiğiniz yazılımın kurulması için ismi yazılı olan yazılımın altındaki “Set as Default” butonuna tıklıyoruz.

webmail-giris-ekran-kurulum-ayarlari

Yazılımı da seçtikten sonra alan adı uzantılı mail hesabımız artık kullanıma hazır demektir. Güle güle kullanın.

Alan Adı Uzantılı Mail Adresini Ana Mail Adresinize Yönlendirmek

Yukarıdaki mail hesabına her zaman giremeyebilirsiniz. Ancak sitenizden gelen tüm mailleride görmek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, alan adı uzantılı mail adresinizi aktif kullandığınız bir mail adresine yönlendirmektir. Böylece, webmail hesabına girmenize gerek kalmadan, tüm mailleriniz tek bir e-posta hesabına gelir.

Kurulum:

İlk olarak yeni e-posta hesabı açtığımız ekrana geliyoruz. Yani hosting yönetim panelinden e-posta yönetim sayfasına geliyoruz. Burada 4 adet sekme bulunmaktadır. Biz bunlardan “E-Posta Yönlendirmeleri” sekmesine tıklıyoruz.

Bu sekmeye tıkladıktan sonra, “Yönlendirilecek E-Posta Adresi” kısmına alan adı uzantılı mail adresinizin uzantısız ismini yazıyoruz. Biz buraya “deneme” yazdık çünkü yönlendirme işlemi yapacağımız mail adresi deneme@wpacemi.com mail adresiydi. Daha sonra alt kısımdaki “işlem” başlığının altındaki seçeneklerden “Şu e-posta adresine yönlendir” seçeneğini işaretliyoruz. Ve karşısına aktif kullandığımız mail adresini yazıyoruz. Son olarak en alttaki “Yeni E-Posta Yönlendirici Oluştur” butonuna tıklıyoruz ve işlemleri bitiriyoruz.

wordpress-mail-yonlendirme

Tüm işlemler bu kadar basit. Artık istediğiniz kadar alan adı uzantılı mail hesabı açabilir ve yönlendirme işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here